Малките на размер животни винаги предизвикват интерес и умиление у хората. Те са многократно по-изразени, когато става въпрос за силно и красиво животно като коня. Малките коне, наречени пони, карат всеки да се обърне след тях.
Правилното хранене при конете е от значение, както при всички други животни. Ако конят не яде редовно, значи има някакъв проблем или с използвания фураж, или със самия кон.
Конят е положителен и красив символ. В народните представи символизира верността и предаността и му се приписва неземна сила. Той се свързва с представата за бързина. Какво знаем за каракачанския кон?
Едно от най-удивителните животни в многообразния животински свят е конят. Той е символ на благородство, красота и невероятна грация. Съчетава бързина и пъргавина, каквато има само дивата котка.
Конете са сред най-разпространените домашни животни. Но въпреки че си мислим, че ги познаваме добре, винаги има какво ново да научим за тях. Вижте любопитни факти за храненето на коня, които вероятно не знаете:
Летния дерматит по конете е преобладаващо през горещия сезон състояние, представляващо алергична реакция в отговор на ухапване на мушички от род Culicoides. Макар да не е животозастрашаващо, то е причина за дискомфорт.
Дерматофитозата при конете има много лица – затова е добре да оставите на професионалист да диагностицира какъв точно е причинителят на кожното раздразнение, опадалата козина, сърбежа и др.
Виждали сте подкови, поставени върху хорските врати и знаете, че те са символ на щастието, късмета, успеха, благополучието, богатството и плодородието. Но защо се подковават конете?
При конете случната кампания продължава 4-5 месеца през годината. Мъжките и женските коне достигат полова зрялост в периода от 10- до 18-месечна възраст. Разплодната възраст при жребците е 4 години, а при кобилите – 3 години.
Копитото на коня е победител в състезанието по биологично инженерство – така сложна и едновременно ефективна система. Но и тя си има своите недостатъци. И изисква грижа. Каква трябва да е зимната грижа за копитата на коня.