Miau.bg»Статии»Котки»Хранене и Отглеждане»Чести заболявания при възрастните котки

Чести заболявания при възрастните котки

Болести при възрастните котки

Когато котката ви остарее и започне да навлиза в златните си години, е важно да следите допълнително ежедневното ѝ поведение за всякакви често срещани признаци на заболяване при възрастните котки.

Днес повечето котки живеят до началото на 20-те си години поради по-доброто хранене, живота на закрито и развитието на съвременната ветеринарна медицина. Тъй като котките живеят по-дълго, възрастта, на която те стават възрастни, се е променила.

Нека разгледаме някои от най-често срещаните заболявания при възрастните котки и за какво да внимаваме като стопани на домашни любимци.

Бъбречно заболяване

Има различни видове бъбречни заболявания при котките, но хроничното бъбречно заболяване е най-често срещаното. Състоянието представлява прогресивна загуба на бъбречна функция. Въпреки че няма лечение за него, то е овладяемо със специални диети и увеличен прием на течности. Може да са необходими и поддържащи грижи, като лекарства против гадене, стимуланти на апетита и минерални добавки, като например фосфат-свързващи лекарства и/или калиеви добавки.

Диабет

Диабетът при котките често се развива между средна и напреднала възраст и може да се прояви с различни симптоми. Диабетът се лекува с ежедневни инсулинови инжекции и строга диета с ниско съдържание на въглехидрати, както и с допълнителни грижи.

Хипертиреоидизъм

Хипертиреоидизмът е свръхпроизводство на тироиден хормон (тироксин), причинено от доброкачествен тумор на щитовидната жлеза. Най-честият признак на хипертиреоидизъм при котките е загуба на тегло въпреки здравословния, понякога ненаситен апетит. Единственото лекарство за хипертиреоидизъм е лечението с радиоактивен йод, но може да се поддържа и с ежедневен прием на лекарства и промяна в диетата.

Зъбни заболявания

Възрастна котка

Котките от всяка възраст могат да развият зъбни заболявания, но често стават по-застрашени, когато пораснат. Проблемите могат да се развият в гингивит, пародонтоза, загуба на зъби или инфекции в устата. Тези инфекции могат да се разпространят и в други части на тялото, което ги прави по-сериозни. Денталните заболявания при котките могат също да причинят анорексия, което може да доведе до сериозно и потенциално животозастрашаващо състояние, наречено чернодробна липидоза (мазно чернодробно заболяване). Можете да предотвратите зъбни заболявания с ежедневно миене на зъбите с паста за зъби, подходяща за котки.

Рак

Ракът е често срещано състояние при възрастните животни. Ракът е резултат от анормално клетъчно развитие, което води до тумори. Често срещаните видове рак при котките включват лимфом, мастоцитни тумори и плоскоклетъчен карцином. Ракът при котките може да се лекува с комбинация от хирургия, химиотерапия и лъчетерапия, в зависимост от местоположението, вида на рака и колко агресивен е той.

Деменция

Деменцията при котките е свързано с възрастта заболяване, което причинява смъртта на определени нервни клетки в мозъка на котката. Тези клетки са отговорни за паметта, ученето, циклите на съня, пространственото ориентиране и много други важни телесни процеси.

Въпреки че няма лечение за деменция при котките, понякога тя може да се овладее с лечение. Лечението може да включва промени в околната среда, прием на антиоксидантни добавки и лекарства като селегилин.

Артрит

Остеоартритът е дегенеративно заболяване, при което хрущялът на ставите на котката се разрушава с течение на времето. Хрущялът помага за омекотяване на ставите. Без него костите могат да се трият една в друга, причинявайки значителна болка, възпаление и увреждане. Котките често страдат от остеоартрит в лактите и тазобедрените стави. Остеаартритът се диагностицира чрез физически преглед, както и чрез рентгенови снимки на ставите.

Загуба на слуха и зрението

Загубата на слуха и зрението са често срещани болести при възрастните котки. Загубата на зрение най-често е вторична на основен медицински проблем, като високо кръвно налягане или нараняване, например травма на главата.

Загубата на слуха при котките обикновено е придобита и е вторична на други състояния като полипи, хронични ушни инфекции или тумори в ушния канал.

Въпреки че основната причина за глухотата може да бъде лечима, глухотата в едното или и в двете уши обикновено е постоянна.

Котките със загуба на слуха или зрението все още могат да водят пълноценен живот с някои промени в средата си и ежедневието си. За котки със загуба на слуха, често вибрацията на стъпките ви ги предупреждава, че се приближавате.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest