Miau.bg»Статии»Котки»Котешкото Здраве»Артрит при котките - причини, симптоми и лечение

Артрит при котките - причини, симптоми и лечение

Артрит при котките - причини, симптоми и лечение
Бутилка с резервоар за вода и храна за кучета
Страхотен аксесоар за вашето куче:
Бутилка с резервоар за вода и храна за кучета
23.00 лв.

Артритът е коварно заболяване, дължащо се на автоимунни процеси в тялото. За нещастие, то може да засегне и нашите домашни любимци, включително котките. Когато са изправени пред артрит, котките започват да изпитват силна болка и скованост при движение, катерене и скачане дори на малка височина. Тези заболявания не могат да бъдат пренебрегнати - те могат да доведат до необратими последици. Какви са симптомите на артрит при котки? Какво е лечението? Вижте по-долу отговорите на тези въпроси.

Рискови групи

Артритът при котките засяга не само ставите, но също така причинява възпаление в цялото тяло. В този случай страда не само ставната тъкан, но и други вътрешни органи: сърцето, черния дроб и бъбреците. На риск от генетична предразположеност, независимо от възрастта са изложени най-вече породите шотландски фолд, мейн кун, абисинска котка.

Причини за артрит при котките

Артритът често се появява, когато имунната система е нарушена (например, когато домашен любимец стои на студено дълго време). Други често срещани причини за артрит при котки включват:

- Наранявания

- Метаболитни нарушения

- Възрастови промени

- Наднормено тегло при котката

- Генетично предразположение

- Инфекциозни заболявания

Симптоми на артрит при котките

Първото нещо, което ще забележите, когато котката развие артрит, е промяна в поведението. Ако по-рано домашният любимец е обичал да тича, скача и играе, сега той пази лапите си и избягва стреса. На етапи 2 и 3 от развитието на болестта животното изпитва болка дори при движение на кратки разстояния (например от една стая в друга).

Котешки артрит

Основните симптоми на артрит при котки са:

- Болезненост. Наблюдава се в засегнатата област, като домашният любимец се ядосва, ако някой се опита да го докосне, и мяука силно;

- Скованост. Животното губи двигателна активност, почива по-често. Започва да ходи бавно и дори може котката да накуцва;

- Оток. Има подуване в проблемната област. Телесната температура на котката се повишава, особено при силна болка;

- Хрускане на ставите. Поради разрушаването на слоя между хрущяла се получава силно триене на костите, следователно, когато котката се движи, може да се наблюдава специфично хрускане (груби, сухи щраквания).

- Лош външен вид. Артритът влияе негативно на външния вид на домашния любимец. Поради болката той практически престава да се грижи за козината: тя се замърсява, заплита се.

- Апатия. Състояние, изразяващо се в летаргия, умора. Домашният любимец лежи повече време, спи, малко се движи.

- Липса на апетит. Има постоянен отказ от ядене поради рязко намаляване на апетита.

Диагностика на артрит при котките

Ако забележите един или повече от симптомите на артрит при вашата котка, не се колебайте да се свържете с вашия ветеринарен лекар. Колкото по-скоро започнете лечението, толкова по-скоро вашият домашен любимец ще се върне към здравословен живот. Диагностицирането на състоянието започва с първичен преглед. Специалистът обръща внимание на състоянието на козината на животното и позицията на задните крайници. Диагнозата може да се постави само след като ветеринарният лекар наблюдава котката в движение. Допълнително се палпират ставите, за да се разкрият подуване, болка, деформации. Най-често срещаният диагностичен метод е рентгеновото изследване. На получените изображения ще бъдат забележими промени в ставната тъкан, което показва дегенеративно-дистрофични промени.

Лечение на артрит при котките

Първото и най-важно правило - не самолекувайте! Терапията на заболяванията на ставната тъкан изисква професионализъм и опит, така че поверете лечението на квалифицирани ветеринарни лекари. Те ще определят причината за артрита и след това ще изберат ефективна терапия, насочена към нейното отстраняване. Освен това се предписва поддържащо лечение с използване на хондропротектори и нестероидни противовъзпалителни средства.

В допълнение към лекарствената терапия е важно да се следи теглото на домашния любимец. Ако котката ви страда от затлъстяване, не забравяйте да я поставите на нискокалорична диета. Може да включва чисто месо, морска риба, нискомаслени млечни продукти, каша от варени зеленчуци.

Често ветеринарният лекар предписва масаж, който може да се направи у дома. Включва не само леко масажиране на крайниците, но и упражнения за разтягане. Възможно е провеждането на физиотерапевтични процедури само в стадия на ремисия, но не и в острата фаза.

Операция на котка с артрит

В особено тежки случаи за лечение на котешки артрит е необходима операция. Показания за интервенция са разкъсвания на стави, пълно изтъняване на тъканите, сложни случаи на дисплазия. Понякога котката има поставена протеза или защитна пластина.

Грижи за болната от артрит котка у дома

Струва си да започнете с легло, което трябва да бъде със средна мекота и доста просторно. Леглото не трябва да се поставя на високо, тъй като пациентът рискува да падне и да получи допълнителни наранявания. Подът е най-доброто място за поставянето му. Трябва обаче да поставите леглото, така че котката да е на топло и да няма течения отдолу.

Поставете купи с храна и вода близо до леглото. Котешката тоалетна трябва да бъде с ниски стени, така че силно наранените лапи да не се повдигат. Пълнителят да е средно голям, изсипва се на тънък слой. Тогава котката ще се чувства удобно в нея.

Поради сковаността на движенията е трудно за домашния любимец да се занимава с хигиена, така че трябва да разресвате котката поне 2 пъти седмично, да подрязвате върховете на ноктите.

Болката не позволява на котката да се наслаждава на комуникацията със собственика. Наистина, проявата на ласки под формата на прегръдки, подхвърляне нагоре, повдигане на лапите вече е под най-строга забрана. Активните игри, забавленията и шегите също са забранени.

В допълнение към тези мерки е важно да се придържате към специална диета. Това важи особено за котки със затлъстяване. Обикновено вашият ветеринарен лекар ще препоръча специални търговски първокласни мокри или сухи храни и повече, или нискокалорични, естествени, пълноценни храни.

Профилактика на артрит при котките

Значително намаляване на риска от артрит при котки не са много сложни превантивни мерки. За съжаление, тези правила не могат напълно да предпазят от болестта, но са много важни за породите, които са изложени на риск. Основни мерки:

- посещение на ветеринарна клиника поне веднъж на всеки 6 месеца;

- поддържане на нормално тегло;

- добавяне на витаминни и минерални комплекси към диетата;

- предотвратяване на хипотермия;

- намалени шансове за нараняване.

Прочетете и за други чести котешки заболявания, сред които:

- котешка анемия;

- котешки диабет;

- парализа при котките;

- ставни проблеми при котките;

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest