Гастритът се среща не само при хората, но и при нашите домашни любимци, като котките също боледуват от гастрит. Той не просто възпаление на лигавицата на стомаха. Заболяването засяга производството на стомашен сок и е свързано с повишаване на нивото на неговата киселинност.
Видове гастрит при котките
Има няколко различни форми, в които се проявява гастритът при котки:
Остър котешки гастрит
Появява се внезапно, след което започва да се развива с ускорени темпове. Лигавиците набъбват и стават червени. Резултатът е ферментация и гниене на храните в червата. Поради това се образуват вещества, които причиняват интоксикация на тялото и газове на домашния любимец.
Хроничен котешки гастрит
В тялото на животното се наблюдават постоянни промени. Те се изразяват в нарушаване на производството на стомашен сок, увреждане на чревните стени и силно отслабване на кръвоносните съдове на стомаха. Всичко това може да доведе до кървене.
Уремичен котешки гастрит
Възниква в резултат на увреждане на бъбреците на котката. Когато престанат да се справят с функциите си, тялото се отравя от продуктите на протеиновия метаболизъм. Уреята постепенно се натрупва в стомашния сок, причинявайки гастрит на котката и силна болка.
Еозинофилен котешки гастрит
Наблюдава се изключително рядко при котки, тъй като се причинява от алергични реакции (например към предписани лекарства). В този случай стените на стомаха се възпаляват и броят на кръвните клетки в тялото се увеличава, както при алергиите.
Ако наблюдавате една от формите на гастрит при вашата котка, не трябва да го лекувате сами. Препоръчваме незабавно да потърсите професионална ветеринарна помощ. Колкото по-рано се свържете със специалист, толкова по-бързо ще можете да възстановите здравето на вашия домашен любимец!
Причини за гастрита при котки
Гастритът при котките е опасно заболяване, което подкопава не само стомашно-чревния тракт, но и имунната система. Основните причини за неговото развитие:
Лошо хранене на котката
Тази група фактори включва: хранене на вашия домашен любимец с храна от масата (т.нар. „човешки“ храни), дълги периоди на гладуване, преяждане на котката, голямо количество солени и пикантни храни.
Хелминтоза при котките
Група от заболявания, които се развиват поради проникване на паразитни червеи във вътрешните органи и системи на животно. Около 200 вида хелминти могат да паразитират в тялото на котката, но само около 25 вида са често срещани.
Космени топки в стомаха
Космени топки, които се образуват по време на процеса на измиване на котки, постепенно се натрупват в стомаха. Те предизвикват силно дразнене на чревната лигавица, провокирайки възпалителни процеси.
Стресови ситуации
Котките, подобно на хората, са значително засегнати от психо-емоционален стрес (например смяна на собственика или мястото на пребиваване). Всичко това се отразява на предаването на нервните импулси, както и на функционирането на вътрешните органи.
Съпътстващи заболявания
Заболявания като стоматит, чернодробна недостатъчност, загуба на зъби, дисфункция на щитовидната жлеза и др. могат да доведат до гастрит, тъй като те имат пряк ефект върху производството на солна киселина.
Котешки лекарства
Следващата често срещана причина за котешки гастрит е приемането на лекарства в нарушение на указанията на ветеринарния лекар (време на употреба, дозировка и др.). Много лекарства дразнят лигавиците, което води до увреждане и възпаление.
Симптоми на гастрит при котките
Симптомите на гастрит при котките се появяват незабавно и постепенно нарастват, ако не се вземат терапевтични мерки.
Основните са:
- дехидратация на тялото
- летаргично състояние
- наличието на кръвни примеси в изпражненията
- болка при палпиране на корема
- белезникаво покритие на езика.
Забележка! При остър гастрит на котката се наблюдава и повишаване на телесната температура.
Диагностика на котешки гастрит
Не забравяйте, че само професионалист може да постави диагноза. Ветеринарният лекар ще определи кое патологично състояние тревожи животното и ще предпише правилното лечение, като вземе предвид следните фактори:
- Анамнеза. Събира се информация от думите на собственика на котката, от който лекарят изяснява: какви храни е консумирал домашният любимец, колко вода пие, как се е чувствал през последните дни и др.;
- Клинична картина. Специалистът визуално изследва животното и също палпира коремната кухина;
- Кръвни анализи. Предписват се различни видове лабораторни изследвания: за вируси, бактерии, гъбички и др.
Само след поставяне на диагнозата ветеринарният лекар предписва програма за лечение и издава списък с лекарства, които трябва да се използват.
Лечение на гастрит при котки
Лечението на котешки гастрит е насочено към премахване на основните симптоми и причината за гастрита. На домашния любимец се предписва гладна диета (12-24 часа), която се заменя с постепенен преход към правилно и балансирано хранене. Последващата диета се състои от чести, но малки порции. Основната храна е мека храна. Забранени са консерви, полуготови продукти, храна от общата трапеза. При продължително повръщане и диария могат да се предпишат лекарства под формата на капки.
Ако лигавиците са силно увредени в резултат на заболяване и възпалителни реакции, ветеринарният лекар ще предпише широкоспектърни антибиотици. По преценка на специалиста се предписват медикаменти, които намаляват киселинността на стомашния сок.
За укрепване на имунната система на животното се предписва витаминна терапия. Препоръчваме да обърнете специално внимание на витамините В6 и В12, както и на имуномодулаторите. Те осигуряват ускорена регенерация на лигавиците.
Превенция на гастрита при котки
Основната превантивна мярка е да се осигури балансирана диета. Уверете се, че вашата котка винаги има висококачествена храна. Липсата на храна, както и злоупотребата с „човешки“ храни дразнят лигавицата на стомаха.
Можете сами да приготвите специална храна (за предпочитане на базата на птиче или агнешко) или да я купите в специализирани магазини за домашни любимци. Уверете се, че котката ви няма достъп до домакински химикали.
Не забравяйте редовно да лекувате котката срещу глисти с котешки противопаразитни средства. Това се отнася дори за тези животни, които никога не са излизали навън! Бъдете по-внимателни към състоянието на любимия си домашен любимец и при първите признаци на гастрит при котката незабавно се свържете с професионален ветеринарен лекар!