Размножаването оказва сериозно влияние върху тялото на котката. За първи път животно е способно да роди котенца на възраст 5-9 месеца. От този момент нататък е важно внимателно да наблюдавате състоянието на домашния любимец. Проблеми с хормоналните нива могат да доведат до развитие на фалшива бременност. Фалшивата бременност при котка е състояние, когато показва признаци на раждане на потомство, но всъщност плод липсва. При първите симптоми на това патологично състояние трябва незабавно да се свържете с вашия ветеринарен лекар.
Причини за фалшива бременност при котките
Тази патология може да възникне поради физиологични или психологически фактори.
Психологическите включват следните причини:
- Чифтосване с котка, която е болна или е кастрирана. Такова преживяване провокира отделянето на някои хормони в животното, като пролактин. В същото време нивото на прогестерона намалява. Тялото на домашния любимец се подготвя за бременност, като активира всички свои функции и процеси, но оплождането не се случва;
- Чифтосване в края на цикъла. Съществува висок риск от запазване на жълтото тяло, което предизвиква проявата на псевдобременност;
- Живот с бременни котки. Ако един от домашните любимци роди потомство, вторият, след като наблюдава своя роднина, може да приеме поведението. Това провокира психически отклонения;
- Силен стрес. Причината за това състояние може да бъде различни ситуации, включително преместване, дългосрочно отсъствие на собственика.
Сред физиологичните фактори си струва да се подчертае:
- Хормонален дисбаланс. Това често се случва при възрастни домашни любимци, както и при животни, страдащи от патологии на ендокринната система, като диабет и затлъстяване;
- Заболявания на репродуктивната система от вроден тип. Това са различни патологии, свързани с гениталните органи, включително яйчниците и матката;
- Наследственост. Ако вашият домашен любимец има генетична предразположеност към подобни проблеми, тогава си струва да го стерилизирате на ранен етап;
- Патологии на щитовидната жлеза. Те също могат да причинят симптоми на бременност при котка.
Симптоми на фалшива бременност при котка
За самостоятелно диагностициране на котешката фалшива бременност е достатъчно да обърнете внимание на следните признаци:
- Внезапни промени в настроението. Силната привързаност и нежност бързо се заменят с агресия;
- Проява на инстинкта да бъде майка. Котката се опитва да създаде зона за бъдещи бебета;
- Подуване на зърната;
- Появата на мукозен секрет от вулвата;
- Проблеми със стомашно-чревния тракт, повръщане, затруднено изхождане.
- Повишаване на температурата;
- Повишен апетит. Важно е, че при нормална бременност, напротив, намалява;
- Подуване на корема;
- Качване на тегло;
- Сънливост, апатично състояние.
Ако забележите описаните симптоми, трябва да се свържете с вашия ветеринарен лекар. Той ще проведе необходимата диагностика и ще установи причината за състоянието на домашния любимец.
Усложнения и последици от псевдобременността
В този случай животното се нуждае от медицинска помощ, ако има съпътстващи заболявания или възникнат усложнения. Важно е да се консултирате с лекар веднага след откриване на предупредителни признаци. В противен случай рискът от развитие на негативни последици се увеличава. Това е особено вярно, когато фалшива бременност настъпва при котка не за първи път. Сред усложненията си струва да се подчертае:
- Пиометра;
- Ендометрит;
- Мастит;
- Безплодие.
Диагностика и лечение на фалшива бременност при котки
Лекарят преглежда домашния любимец и предписва необходимите изследвания. Точният им списък зависи от състоянието на животното и евентуалното наличие на други заболявания. Първо се вземат материали за анализ. Освен цитонамазка, кръвта се изследва и за хормони. Освен това се извършва ветеринарен ултразвук. Това ще потвърди точно липсата на бременност и ще изследва състоянието на гениталните органи. В зависимост от диагнозата се предписва подходяща терапия. Това може да бъде операция, химиотерапия и др.
Допълнителните препоръки включват:
- Предписват се лекарства като антибиотици, седативи и хормони;
- Използването на специални техники за спиране на лактацията.
В началния етап на патологията, за да се лекува, поведението на домашния любимец се коригира и се предписва специална диета за котки. Препоръките са както следва:
- Намаляване на единичната порция на животното, намаляване на съдържанието на калории в диетата му;
- Стриктно спазване на предписаната диета. Не трябва да включва ферментирали млечни продукти. Сухата храна трябва да преобладава.
- Обръщайте повече внимание на вашия домашен любимец, играйте с него по-често и не го наказвайте за грешки;
- Избягвайте меките котешки играчки, които задействат майчинския инстинкт;
- Ако е възможно, предпазвайте вашия домашен любимец от контакт с други животни.
За да избегнете това тежко състояние, ветеринарните лекари съветват да кастрирате котката си възможно най-рано. Това е най-надеждният начин да предпазите котка от псевдо-бременност. Ако планирате да получите потомство от животно, тогава чифтосването може да започне след 3-то разгонване.
Струва си да припомним, че признаците на фалшива бременност са сигнал за неизправност в тялото. Ето защо трябва незабавно да се консултирате с лекар за преглед. Терапията се избира, като се вземат предвид индивидуалните характеристики на котката. А независимите опити за излекуване на животно могат да влошат ситуацията, както и игнорирането на симптомите на заболяването. Трябва да се разбере, че в някои случаи терапията е продължителна и отнема много време.
Вижте още: Как да разберем дали котката е бременна?