Случвало ни се е на всеки от нас – заглеждаме се в любимото ни коте и любопитстваме за какво ли си мисли. За щастие на собствениците на домашни любимци групи учени-етолози през годините са се занимавали с въпроса за комуникацията при котките и са открили някои качества, които експресира животното спрямо различните си настроения.
Защо котките мъркат?
Мъркането е една от най-големите загадки в съвременната ветеринарна медицина. Въпреки че много хора го асоциират с това, че на котката ѝ е комфортно и приятно, може да се случи и при наранявания, раздразнение или глад на животното. Съществуват няколко типа мъркане за всеки сценарий. Този звук се предизвиква, когато мускулите на ларинкса се съкращават, създавайки вълна с честота 25 до 100 Херца. Доказано е, че звукови вълни с такава честота подпомагат заздравяването и укрепват костната плътност, затова това явление може да се появи в израз на опита на котето да се самоизлекува.
Мяукането
Мяукането е рядка форма на комуникация, която котките си запазват само при контакт с човешкия вид. Изключвайки малките котенца, които го правят, когато са гладни, възрастните котки не мяукат помежду си. Притежателите на по-гласовити четириноги знаят, че звукът се осъществява в много различни височини и сила. Може да е знак за поздрав, нужда от внимание, или за допълнителна порция храна в купичката. Възрастните котки с нарушения в когнитивните способности мяукат, когато са дезориентирани. У определени породи – например Сиамските котки, се наблюдава повишена вокализация.
Ръмжене, съскане, пищене, плюене
Наблюдават се, когато котката е ядосана или уплашена. Това поведение е израз на превъзбуда и може да избухне много бързо в агресивна реакция, ако се опитате да комуникирате с котката в това нейно състояние. Пищенето е дълго, провлачено мяукане или виене, обозначаващо някакво притеснение. Разгонените женски животни изразяват половото си поведение с такъв вид писък.
Цвърчене
Може би сте наблюдавали как майката комуникира с рожбите си, като издава специфичен вибриращ, трепетлив звук. Както когато ние подсвирваме, за да привлечем вниманието на децата си, цвърченето е повик за общо събрание на семейството, а понякога котето ще го продуцира, водейки ви към празната си паничка.
Дърдорене
Това е серия от стакати звуци, подобни на бръщолевене, които писаната издава ведно с наблюдението на птици, катерици и друга плячка през прозореца. Някои етолози го асоциират с раздразнение, новите теории съобщават, че дърдоренето е опит за имитиране на звуците, които жертвите им издават с цел объркването и насочването им в лапите на хищника.
Очите
За състоянието на организма често може да съдим по зрителния орган, бидейки „прозорец на душата“. Разширените зеници говорят за приток на адреналин, което се наблюдава у възбудени, нервни котки като защитна реакция. Задържането на погледа на писаната индикира за повишен интерес към човек или обект, а не е свързано с агресия или опит за доминация, както е при кучетата. Мързеливо намигване с клепачи е знак за привързаност и доверие, което значи, че вашият любимец се чувства добре във ваша компания и не иска да изпуска любимия си човек от очи.
Ушите
Позицията на ушите е много показателна за емоционалното състояние на вашата котка. Когато са насочени напред, тя е в позиция на повишено внимание или интерес. Обръщането на ушните раковини нагоре и настрани – напомняйки усмивка – е израз на спокойствие и удобство. Когато се насочват назад или настрани, но същевременно са в хоризонтално положение – като самолет – котката е раздразнена или уплашена. На последно място, ако ушичките са плътно прилепнали към главата, внимавайте – животинчето заема бойна позиция.
Опашката
Най-адекватният източник на информация за вътрешния свят на писаната е нейната опашка. Приятелски настроената котка ще я държи леко нагоре и спокойно. Вкоравялата като дърво опашка индикира колебание, а прибраната – страх и подчинение. В случай че забележите опашка, насочена нагоре и настръгнала като четка за миене на бутилки – животното е разстроено се опитва да сплаши врага и да изглежда по-голямо. Ако опашката бясно се мята наляво-надясно като камшик, имате случай на раздразнение. Спокойствието си котето ще покаже, ако се сгуши и прибере опашката си до тялото.
Маневри с коремчето
Ясен знак за доверие е животното да легне по гръб и да изложи на показ коремчето си, което е чувствителна зона и при битки е знак за предаване, защото в тази позиция е трудно да избяга. Да позволи погалване по коремчето си е най-големия израз на близост от страна на котката. Все пак внимавайте, ако тя изглежда раздразнена и се опитва да се защити от вашите ръце с ноктите на четирите си крайника, докато е по гръб.
Как да разберем, че котката е притеснена?
Когато става дума за физически дискомофорт, котката рядко ще изразява оплакванията си вокално. Затова е добре да се оглеждаме езика на тялото ѝ, за да се убедим, че е добре да звъннем на ветеринарния лекар. Обикалянето около и застояването на животинчето в котешката тоалетна алармира за уринарна инфекция. Дишането с отворена уста е симптом на респираторен проблем. Неврологични прояви като удряне на главата в повърхности, разклатена походка, обикаляне в кръг и т.н. изискват спешна ветеринарна помощ.