Може да се забележи затруднено дишане при котките (известно като диспнея) поради различни причини, вариращи от засядане на чужд предмет в трахеята до респираторни инфекции или алергии. В зависимост от това какво причинява затруднението и колко тежко е то, проблемите с дишането могат да бъдат дори животозастрашаваща ситуация.
Какво е диспнея?
Диспнея е общият термин за затруднено дишане и усещане за недостиг на въздух. Описва клиничен признак, който се проявява в резултат на проблем.
Какво причинява диспнея при котки?
Най-често котките имат диспнея поради проблеми в белите дробове или дихателните пътища, но има и други нереспираторни фактори, които могат да причинят проблеми с дишането. Тези проблеми могат да бъдат спонтанни, вродени (котката се ражда с проблема) или постепенно да се развият с течение на времето.
Някои състояния, които могат да накарат вашата котка да изпита проблеми с дишането, включват:
- котешка астма или хроничен бронхит;
- инфекции на горните дихателни пътища;
- запушване на дихателните пътища;
- пневмоторакс (колабиращ бял дроб);
- белодробен оток (излишна течност в белите дробове);
- инфекция;
- анемия;
- чужди предмети;
- анатомична деформация;
- затлъстяване;
- сърдечна недостатъчност.
Симптоми на диспнея при котките
Симптомите на затруднено дишане при котките включват:
- тахипнея (увеличена дихателна честота с повече от 40 вдишвания в минута);
- главата и шията са изпънати пред тялото по време на дишане;
- кашлица;
- дишане/задъхване с отворена уста (котките предпочитат да дишат през ноздрите си, освен ако не са под стрес);
- шумно дишане (стридор);
- коремът и гърдите се движат значително по време на дишане;
- сини нюанси на венците;
- пяна, излизаща от устата.
Диспнея срещу тахипнея
Тахипнея е учестено дишане - начинът, по който тялото се опитва да достави повече кислород в белите дробове. Това може да е признак на диспнея, но тахипнеята невинаги е признак на затруднено дишане.
Учестеното дишане при котката се случва естествено по време на игра и активност, тъй като тялото използва повече кислород. Въпреки това, тахипнея по време на почивка или минимална активност може да причини диспнея и може да бъде признак на:
- ниски нива на кислород;
- нисък брой червени кръвни клетки;
- течност в белите дробове или гръдната кухина;
- тумори;
Кога трябва да се тревожите за тахипнея?
След добра игра котката ви може да диша учестено от усилие, но това не означава, че има затруднения в дишането. Трябва да се тревожите, ако вашата котка проявява някакви симптоми на тахипнея в покой, включително:
- по-бързо от нормалното дишане;
- затворена уста;
- коремът и гърдите се движат бързо по време на дишане.
Затруднено дишане при котката или задъхване
Задъхването е подобно на тахипнея. Задъхването обаче обикновено не се свързва с респираторни заболявания и включва плитки вдишвания през устата. Задъхването може да е признак на:
- болка;
- страничен ефект на лекарства;
- висока телесна температура.
Симптомите на задъхване включват:
- бързи, плитки вдишвания;
- котката стои с отворена уста.
Ако подозирате, че котката ви има затруднено дишане, заведете я на ветеринар за преглед.
Лечение на проблеми с дишането при котки
Лечението на котки със затруднено дишане ще зависи от основната причина. Антибиотици, бронходилататори, кортикостероиди и/или други лекарства могат да бъдат предписани, за да помогнат на вашата котка да управлява състоянието си и да диша по-добре.
Ако проблемът с дишането на вашата котка е сериозен, ветеринарният лекар може да ѝ даде кислородна терапия. Ако се подозира астматичен пристъп или алергична реакция, вашият ветеринарен лекар може да приложи интравенозно лекарства за контролиране на възпалението и подуването на дихателните пътища. Вашата котка ще бъде внимателно наблюдавана, преди да ѝ бъде разрешено да се прибере у дома.
Котка със затруднено дишане може да живее щастлив живот, при условие че получи необходимото лечение и грижи за състоянието си. Ако подозирате, че котката ви има затруднено дишане, незабавно я заведете на ветеринар, за да може да бъде лекувана по подходящ начин.