Задухът често се нарича респираторен дистрес. Макар и това рядко да се случва при малки котки, вашето коте може да изпитва затруднения при вдишване, издишване или и при двете. Може също да забележите, че то диша шумно или държи устата си отворена.
Дишането обикновено ще бъде бързо и повърхностно. Кашлицата при котка е друг симптом, който често придружава диспнея. Каквато и да е причината за затрудненото дишане, вашата котка се нуждае от незабавна медицинска оценка, тъй като това състояние не може да се лекува у дома и може да бъде смъртоносно.
Много е обезпокоително да видите как котето ви се мъчи да си поеме дъх. Диспнея или затруднено дишане не е заболяване, а симптом на основно състояние, което може да бъде причинено от стотици заболявания или медицински състояния. Например, вашата малка котка може да има чужд предмет в носа или гърлото или може да страда от астма, предизвикана от алергия. Сърдечната недостатъчност е друга основна причина котките да показват признаци на затруднено дишане и това състояние изисква незабавна ветеринарна оценка.
Симптоми на затруднено дишане при коте
Когато котето диша учестено с отворена уста, очевидно има проблеми с дишането. Други симптоми на респираторен дистрес са по-фини, но очевидни за окото и ухото. Тъй като затрудненото дишане при котките, особено при малките, е опасно и може бързо да стане животозастрашаващо, потърсете незабавно ветеринарна помощ, ако котката ви показва някой от тези симптоми:
- затруднено дишане;
- задъхване;
- интензивни движения на корема и гърдите;
- котето е приклекнало ниско до земята с лакти навън;
- разширени ноздри;
- бързо дишане;
- дишане с отворена уста;
- глава ниско до земята;
- шумно, дрезгаво дишане;
- кашлица;
- летаргия;
- треперене при котка.
Причини за затруднено дишане при котка
Има много възможни причини котката да проявява респираторен дистрес, затова само ветеринарен лекар може да постави правилната диагноза. Някои от многото разнообразни причини за затруднено дишане са:
- астма;
- запушване на дихателните пътища;
- безпокойство, особено ако котето току-що е отелено от майка си и е доведено в дома ви;
- стрес;
- затлъстяване при котка;
- дехидратация при коте;
- треска;
- шок;
- топлинен удар;
- белодробно заболяване;
- вродено сърдечно заболяване;
- инфекции;
- заболявания на кръвта;
- болка;
- поглъщане на отрова;
- пневмония;
- рак (рядко срещан при малки котки);
- хипертиреоидизъм;
- плеврален излив;
- белодробен оток;
- усукан белодробен лоб;
- белодробен червей при котки.
Лечение на затруднено дишане
В зависимост от причината за диспнея на вашата котка лечението може да бъде толкова просто, колкото предписването на антибиотик. Или може да изисква по-сериозна интервенция, като дрениране на гръдния кош, операция или хоспитализация с кислород и терапия.
- Респираторна инфекция: Обикновено се предписват антибиотици за борба с инфекцията и подпомагане на дишането;
- Чужд предмет: Ако тестовете покажат, че чужд предмет пречи на носния проход, той може да бъде отстранен в кабинета с хирургическа пинсета;
- Астма: Стероидите и бронходилататорите са две от лекарствата, които могат да бъдат предписани, за да помогнат на вашата котка да диша по-лесно;
- Топлинен удар: Вашият ветеринарен лекар ще понижи телесната температура на вашата котка и, ако е необходимо, ще осигури кислород;
- Дехидратация: Вашата котка ще получи интравенозна инжекция за увеличаване на течностите до нормално ниво;
- Течност в белите дробове, гърдите или корема: Течността може да бъде аспирирана, за да облекчи страданието на вашата котка;
- Тумори и рак: Може да се наложи операция за отстраняване на растежа заедно с перорални или инжекционни лекарства.
Вижте също кога да ваксинирате малки котенца, кои летни паразити заплашват котките, както и е нужно всеки стопанин на котка да знае как се свързват поведението на котето и здравето му.