Miau.bg»Статии»Котки»Котешкото Здраве»Кога се ваксинират малките котенца?

Кога се ваксинират малките котенца?

Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
2k
Кога се ваксинират малките котенца?
Бутилка с резервоар за вода и храна за кучета
Страхотен аксесоар за вашето куче:
Бутилка с резервоар за вода и храна за кучета
23.00 лв.

Малките котенца са като малки пухкави топчета радост, но отглеждането им е голяма отговорност. Едно от най-важните неща, които всеки собственик трябва да направи, е да се погрижи за ваксинацията на новия си опашат приятел. Ваксините предпазват котенцата от сериозни и дори смъртоносни заболявания, затова е важно да знаете кога и как трябва да се приложат.

Първи ваксини на котенцата: защо са толкова важни?

Малките котенца се раждат със слабо развита имунна система и разчитат на антителата, които получават от майка си чрез коластрата – първото мляко, което сучат след раждането. Тези антитела обаче предоставят защита само за ограничено време. След около 6 до 8 седмици нивата на тези антитела започват да намаляват и котенцата стават уязвими на различни котешки заболявания.

Тук идва ролята на ваксините за котки, които помагат на организма на котето да развие своя собствена защита срещу болести като котешки грип, панлевкопения, бяс и др.

Кога започва ваксинацията на котенцата?

Първата ваксинация на малките котенца обикновено се извършва, когато бебчето навърши 6-8 седмици. Това е моментът, в който започва да намалява защитата от майчините антитела и котето се нуждае от допълнителна защита. Първата серия ваксини включва основни ваксини, които предпазват от най-разпространените и опасни заболявания.

Основни ваксини за котки

Ваксини срещу котешки респираторни вируси

Вирусните инфекции като херпес и калицивирус са основните причинители на котешкия грип. Те могат да доведат до респираторни проблеми, кихане, хрема и дори пневмония.

Коте

Ваксина срещу панлевкопения (котешка чума)

Това е изключително сериозно вирусно заболяване, което може да бъде фатално за котенцата. Вирусът атакува бързо делящите се клетки и може да предизвика тежки стомашно-чревни проблеми и имунен срив.

В различните ветеринарни клиники могат да ви предложат различни ваксини за котенца. Най-добре разпитайте в няколко лечебни заведения, преди да вземете решение.

Схема на ваксинация на котенцата

След първоначалната ваксинация на 6-8 седмици, котенцето ще трябва да получи втора доза ваксина около 3-4 седмици по-късно, за да се подсили имунитетът. Обикновено след това се поставя трета доза, когато котето е на около 16 седмици. Тази схема гарантира, че имунната система на котето е достатъчно силна, за да се справи с потенциални инфекции.

Ваксинации в зряла възраст

След завършването на основния курс ваксинации, котките могат да получат годишни бустерни ваксини, за да се поддържа имунната им система в добро състояние. В зависимост от начина на живот на котката – дали е домашна или има контакт с външни котки – вашият ветеринарен лекар може да предложи и други специфични ваксини.

Ваксиниране на възрастна котка

Какво да очаквате след ваксинацията на котенцето?

Най-често ваксините не предизвикват сериозни странични ефекти. Котенцето може да е леко сънливо или апатично през деня след ваксинацията, но това обикновено преминава бързо. В редки случаи може да се наблюдава подуване на мястото на инжекцията или лека температура. Ако обаче забележите сериозни симптоми като затруднено дишане или силно подуване, е важно да се свържете незабавно с ветеринарния си лекар.

Ваксинацията на котенцата е жизненоважна част от грижите за тяхното здраве. Тя не само предпазва котенцето от сериозни заболявания, но и помага да осигурите на новия си домашен любимец дълъг и здравословен живот. Важно е да следвате препоръките на ветеринарния си лекар и да спазвате ваксинационния график, който може да се различава леко в различните ветеринарни клиники.

Вижте също честите болести при малките котенца и причини за диария при котетата.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest