Белодробните червеи при котките са малки (под 1 см) котешки паразити, които заразяват мъркащите ни любимци по целия свят. Изчислено е, че до 50% от котките, допускани навън, може да са заразени с белодробни червеи, но този брой е много по-малък при домашни любимци на закрито.
Котката се заразява с белодробни червеи, като яде животно, което е заразено с ларви на белодробен червей. След това ларвите си проправят път от храносмилателния тракт на котката до белите дробове, където израстват във възрастни червеи (около осем до девет дни след заразяването) и снасят яйца (около четири седмици след заразяването).
В белите дробове яйцата на белодробния червей се излюпват в ларви. Котката изкашля ларвите и ги поглъща, след което ларвите се предават в изпражненията ѝ, където жизненият цикъл се рестартира. Възрастните белодробни червеи живеят в белите дробове девет месеца или повече.
Червеите причиняват дразнене и заболяване на белодробните тъкани, което може да доведе до липса на симптоми, леки симптоми или сериозни белодробни проблеми, включително пневмония или затруднено дишане, което е спешен медицински случай. Белодробните червеи при котки могат да бъдат трудни за диагностициране, тъй като е възможно симптомите да приличат на тези на други заболявания като астма, дирофилариоза, бронхит и пневмония.
Симптоми на белодробни червеи при котки
Котките, заразени с белодробни червеи, може да изглеждат здрави без клинични признаци. Белодробните червеи при котки могат да причинят широк спектър от симптоми, включително:
- кашлица;
- затруднено дишане, дишане с отворена уста или задъхване;
- хрипове;
- виждат се малки червейчета в това, което вашата котка е изкашляла;
- загуба на апетит (котката не яде);
- загуба на тегло при писаната;
Лечение на белодробни червеи при котки
Белодробните червеи се лекуват с перорални и/или локални лекарства, предписани от вашия ветеринарен лекар. Белодробните червеи могат да бъдат унищожени с един курс на лечение, но повечето котки се лекуват за два месеца.
В зависимост от тежестта на инфекцията на вашата котка (брой червеи) и здравословното ѝ състояние (степен на увреждане на белите дробове), вашият ветеринарен лекар може да предпише няколко дози от антипаразитно лекарство, което да давате по график.
За много болни котки с тежки проблеми с дишането ветеринарните лекари може да се наложи да предпишат допълнителни лекарства, като например намаляващи подуването на дихателните пътища (кортикостероиди) и помагащи на вашата котка да диша по-лесно (бронходилататори).
Важно е внимателно да следвате указанията на вашия ветеринарен лекар за лечение и да насрочите последващи посещения и тестове, за да сте сигурни, че това лечение работи за инфекцията с белодробни червеи на вашата котка.
Възстановяване и лечение на белодробни червеи при котки
Котките, които са леко заразени с белодробни червеи, могат напълно да се възстановят в рамките на няколко седмици с антипаразитно лечение. Ако вашата котка има симптоми, вашият ветеринарен лекар може да препоръча добавка за имунната система на прах към храната и добавка с омега мастни киселини, за да помогне за намаляване на подуването на дихателните пътища и да осигури подкрепа на имунната система.
Може ли котка на закрито да получи белодробни червеи?
Отговорът, за съжаление, е да – котка на закрито може да се зарази с белодробен червей, ако изяде заразен гризач, охлюв или насекомо, който влезе в къщата, но това е малко вероятно при добър контрол на вредителите. Котките, които се разхождат на открито, които ловуват и ядат заразени гризачи, птици, жаби, змии, гущери, охлюви и плужеци, са изложени на най-висок риск от заразяване с белодробни червеи.
Вижте също защо е важно да обезпаразитяваме котката.