Дирофилариозата се причинява от паразит, Dirofilaria immitis, който се разпространява от комари. Въпреки че котките са податливи на дирофилариоза, те са доста устойчиви, несъвършени домакини. Котките се заразяват с дирофилариоза много по-рядко от кучетата на същото географско място, като само 5–20% от тях са засегнати.
Само около 25% от дирофилариозите достигат зряла възраст при котките. Котките също обикновено имат ниско натоварване с червеи (обикновено един до четири червея) и по-малко от 20% от тези червеи ще произведат микрофиларии – инфекциозната форма на дирофилариоза.
Котките също имат по-високи нива на аберантна миграция на дирофилариоза, която се случва, когато дирофилариозата не успее да мигрира към белодробните артерии и вместо това пътува до други телесни кухини, кръвоносни съдове или централната нервна система.
Жизненият цикъл на дирофилариозата е сложен и включва много ларвни или незрели фази:
- Първо, комарът придобива микрофиларии, когато ужили куче, заразено с дирофилариоза;
- Веднъж погълната от комар, микрофиларията ще се линее или трансформира през следващите 10-14 дни в три различни форми на ларва: L1, L2 и L3;
- След третото линеене, ларвата L3 вече може да зарази нови кучета и котки.
- Комарът ужилва котка и пренася инфекциозния L3 чрез слюнката в раната от ужилването;
- L3 остава в тъканите на котката в продължение на 3-4 дни, докато се линее отново до L4;
- L4 остава в тъканите приблизително 2 месеца;
- Накрая, L4 се линее до L5 – незрелия възрастен, който напуска тъканите чрез кръвния поток;
- L5 се приземява в белодробните артерии - съдовете, отговорни за пренасянето на бедна на кислород кръв от сърцето към белите дробове за повторно окисляване;
- L5 продължава да се развива в белодробната артерия още 4-6 месеца, докато накрая се превърне във възрастна дирофилария. Възрастният индивид е способен, при някои червеи, да пусне микрофиларии в кръвния поток, за да започне цикълът отначало.
Дирофилариозата при котки протича на два етапа
Етап 1 възниква, когато незрели L5 червеи пристигнат в белодробните артерии, много от тях умират. Това причинява тежка, остра възпалителна реакция (често погрешно диагностицирана като астма или други респираторни заболявания), тъй като съдовете и сърцето реагират на паразита. Ветеринарите и изследователите наричат този остър възпалителен процес респираторно заболяване, свързано с дирофилариоза. Тъй като живите червеи узряват, възпалителният отговор намалява, отчасти поради това, че възрастните червеи активно потискат имунната система.
Етап 2 настъпва, когато възрастни дирофиларии умрат, предизвиквайки силно възпалителен, анафилактичен и често фатален отговор. Мъртвите червеи започват силна белодробна възпалителна каскада, а кръвоносните съдове на котката са малки и тесни. Когато възрастна дирофилария умре, лесно причинява емболия. Котка, която преживее смъртта на възрастна дирофилария, ще има трайно увреждане на белите дробове и хронично респираторно заболяване.
Симптоми на дирофилариоза при котки
Клиничните признаци на дирофилариоза се различават значително по тежест. Някои котки може да нямат никакви клинични признаци. Повечето от забележимите проблеми идват от внезапната смърт на възрастна дирофилариоза и причиняването на остри проблеми в котката или необичайна миграция на червеи, причиняваща увреждане на тъканите. Когато котките показват признаци на заболяване, ветеринарните лекари най-често виждат следното:
- Летаргия;
- Кашлица при котка;
- Непоносимост към активност;
- Учестено дишане;
- Дишане с отворена уста;
- Неврологични аномалии;
- Сърдечен шум;
- Внезапна смърт.
Лечение на дирофилариоза при котки
Лечението на дирофилариоза при котки е трудно. Много обичайни терапии, включително най-често срещаното лечение за кучета с меларсомин, са токсични за котките.
Котките, които в момента не показват никакви клинични признаци, могат да имат опцията да бъдат наблюдавани във времето за спонтанно излекуване. Спонтанно излекуване се случва, когато имунната система на котката естествено изчисти инфекцията от дирофилариоза, без да причинява проблеми и без лечение.
Ветеринарите могат да предписват стероиди, като преднизолон, за да намалят естествения силен възпалителен отговор на котката. Котките ще се нуждаят от поддържащи грижи и лечение за остри периоди на респираторен дистрес и шок.
Поради трудностите с медицинското лечение на дирофилариозата при котки, предпочитаният метод на лечение е отстраняването на дирофилариоза чрез операция.
Профилактика на дирофилариоза при котки
Дирофилариозата е страшна, но предотвратима болест. Съществуват много месечни или двумесечни превантивни средства за котки. В допълнение към предотвратяването на дирофилариоза, много от тях предотвратяват и чревната активност на червеите и кърлежите.
Вижте също: Как се лекуват глисти при котка и кои са симптомите на глисти при коте.