Miau.bg»Статии»Котки»Котешкото Здраве»Херпес при котките - причини и лечение

Херпес при котките - причини и лечение

Херпес при котките - причини и лечение
Универсална четка за косми за прахосмукачка
Практичен аксесоар за вашия дом:
Универсална четка за косми за прахосмукачка
26.00 лв.

При котките котешкият херпес е вирус (FHV-1), който засяга предимно горните дихателни пътища и структурите на окото. Предаването става между котки чрез директен контакт със заразен орален, назален или очен секрет. В рамките на 24 часа новозаразената котка може да предаде вируса на котешки херпес на други котки, така че е важно незабавно да потърсите ветеринарна помощ.

FHV-1 е най-честата вирусна причина за кихане и секреция от носа при котки. Промените в структурите на окото също са свързани с котешка херпесна инфекция.

Младите котки са най-засегнати, но инфекцията може да настъпи на всяка възраст. Котките от многокотешки домакинства, приюти, спасители и развъдници са изложени на повишен риск от инфекция. Външните, бездомните и дивите котки могат да се заразят от контакт със заразени котки, докато са навън.

Симптоми на инфекция с котешки херпес вирус

Клиничните признаци могат да варират по тежест. Признаците на горните дихателни пътища включват:

- Кихане на котката

- Секреция от носа

- Треска

- Загуба на апетит

- Котката кашля

Промените в окото могат да включват:

Херпес при котките - причини и лечение
Снимка: Photo by Abeer Zaki on Unsplash

- Секреция от очите

- Конюнктивит или хемоза (уголемяване на розовата лигавица на окото)

- Промени в цвета на окото

- Язва на роговицата (драскотини или разкъсвания на светлата част на окото)

В тежки случаи промените в кожата около лицето могат да включват:

- Зачервяване

- Подуване

- Покриване на корички

- Загуба на козина

Причини за инфекция с котешки херпесвирус

Котешкият херпесен вирус атакува лигавицата на носа, сливиците, конюнктивата (лигавицата на окото) и роговицата (видимата част на очната ябълка). Тъй като вирусът продължава да се репликира (да прави копия на себе си), той може да се разпространява чрез секрети или близък директен контакт. Ако не се лекува навреме, вирусът може да проникне в костите, свързани с носа и устата, причинявайки дълготрайни физически увреждания.

Лечение на инфекция с котешки херпесвирус

Котките могат да се заразят с херпес
Снимка: purina.bg

Лечението зависи от тежестта на заболяването, ваксиналния статус, възрастта и основните здравословни състояния.

Понастоящем няма специфични лекарства за херпесния вирус при котки. Въпреки това, в тежки случаи човешките антивирусни лекарства, като Фамцикловир, могат да помогнат. Фамцикловир може да намали клиничните признаци и отделянето на вируса в секретите на заразени котки. За домашни любимци със симптоми, засягащи очите, могат да се използват локални лекарства за очи.

Поддържащата грижа е в основата на лечението на домашни любимци, засегнати от вируса на котешки херпес. Поддържащата грижа е насочена към намаляване на по-тежки симптоми като пневмония и физическо увреждане на носа и очните структури. Традиционно вирусът е активен от 7 до 10 дни, така че при леки случаи домашните любимци може да не се нуждаят от лечение, тъй като симптомите се подобряват.

Поддържащите грижи могат да включват течности за хидратация и рутинно почистване на ноздрите и очите (ако са засегнати). Освен това имунните добавки с лизин намаляват способността на вируса да се репликира. В тежки случаи може да се наложи котката да бъде стабилизирана в болницата, преди да може да започне поддържащо лечение у дома.

Тъй като антибиотиците действат срещу бактериите, те не се използват във всеки случай на инфекция с вируса на котешки херпес. Ако е налице вторична бактериална инфекция, се използват антибиотици за борба с тази инфекция, докато вирусът протича.

Прочетете също за температурата при котките и как да помогнем на кашляща котка.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest