Miau.bg»Статии»Коне»Здраве на Коня»Метаболитен синдром по конете

Метаболитен синдром по конете

Метаболитен синдром по конете
Снимка: VagelisDimas / pixabay.com

Метаболитният синдром на конете е нарушение, свързано с неподходящи нива на инсулин в кръвта, заедно с комбинация от повишено отлагане на мазнини и намалена способност за отслабване.

Когато засегнатите коне консумират храна с високо съдържание на специфични въглехидрати, телата им произвеждат по-високи от нормалните нива на инсулин и бавно се връщат към изходните стойности.

Това разстройство често засяга подгрупа коне, отглеждани за оцеляване в суров климат, включително понита, магарета, арабски и мустанги. Тези породи използват глюкозата много ефективно, за да гарантират, че имат много енергийни резерви, когато храната е оскъдна. Когато тези „пестеливи“ коне са поставени в среда, в която имат достъп до изобилие от въглехидрати и не получават толкова много упражнения, колкото в местообитанията на предците си, те консумират твърде много калории.

Една от най-сериозните последици от метаболитния синдром е развитието на ламинит, което може да доведе до сериозни нарушения на копитата на конете. Това може да причини мъчителна болка и механично увреждане, което в най-добрия случай изисква специално лечение, а в най-лошия може да бъде животозастрашаващо. Ламинитът може да възникне при различни обстоятелства, но метаболитният синдром понижава прага за ламинит и улеснява развитието му.

Друга потенциално негативна последица от метаболитен синдром по конете е, че обикновено, когато конете са болни и не се хранят, техните запаси от мазнини се мобилизират в кръвния поток и се транспортират до черния дроб, където се разграждат и използват като енергия.

Метаболитен синдром по конете
Снимка: frolicsomepl / pixabay.com

Когато тези коне имат много натрупани мазнини, в кръвта се освобождават повече мазнини, отколкото черният дроб може да поеме наведнъж (хиперлипемия). Вследствие на това черният дроб е наситен с мазнини до такава степен, че се разболява и конете се чувстват още по-зле и още по-малко им се яде.

Това се превръща в порочен кръг, при който конят не яде и се мобилизират повече мазнини, което го кара да не иска да яде. Често е необходима спешна ветеринарна намеса, за да се обърне тази низходяща метаболитна спирала.

Отличителният белег на синдрома са високите нива на инсулин в кръвта, анормален инсулинов отговор към перорална или интравенозна глюкоза и други подобни захари. Най-засегнатите коне са със затлъстяване, с повишени резултати от телесна маса и увеличени регионални мастни натрупвания във врата (като вид „гребен“ под гривата), ребрата и областите на главата на опашката. Въпреки това инсулинова дисрегулация може да възникне и при по-слаби животни и не всички коне с повишена телесна маса имат заболяването.

Заболяването се диагностицира с кръвни изследвания. Метаболитният синдром при конете се лекува с диетично управление под формата на ограничение на неструктурните въглехидрати, ограничаване на общия прием на калории и намаляване или премахване на достъпа до пасища. Управлението също може да включва увеличени упражнения в зависимост от физическото състояние и здравината на коня.

Прогнозата за коне с метаболитен синдром варира от кон до кон. Много коне реагират добре на управление чрез диета и упражнения. Конете, които имат постоянно високи нива на инсулин, могат да бъдат по-трудни за управление и може да изискват медицинско лечение. Въпреки че правилното лечение може да намали клиничните признаци, няма лек за заболяването. Дългосрочните грижи изискват усърдие, заедно с подкрепа и насоки от ветеринарен лекар.

Превенцията на метаболитния синдром при конете трябва да се съсредоточи върху поддържането на нормално тегло, особено при високорисковите породи. Тъй като тези коне могат да използват по-ефективно калории, е наложително да се хранят правилно, за да се поддържа идеална телесна маса и да не се използват произволни насоки за хранене. Бъдете особено внимателни, когато пускате конете на паша по време на високо съдържание на разтворими въглехидрати (пролет и есен).

Вижте още:

- Артрит при коне;

- Ако конят кашля?

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest