Miau.bg»Статии»Коне»Хранене и Отглеждане»Разходите при отглеждането на един кон

Разходите при отглеждането на един кон

редакция:
Пламена M.Пламена M.
Джедай
546
Разходите при отглеждането на един кон

Отглеждането на кон е нещо много сложно и по нищо не си прилича с гледането на котка. Необходима му е качествена конюшня, където да се чувства комфортно и да бъде гледан с необходимата грижа.

Конят се нуждае не само от храна, а и от хигиена на ниво, както и достатъчно пространство. А ако му доскучае, е добре да има къде да тича със себеподобните си.

Отглеждането на собствен кон в един момент е доста обсебващо. Все повече нараства броят на българите, напускащи големите градове и преселващи се в селските райони. Масово става изграждането на конюшня за любимеца, който рядко остава единствен.

Също така все повече нараства и броят на англичаните, които се местят у нас заедно с конете си. Това се обуславя най-вече от разходите. В Лондон и най-вече в околностите му отглеждането на кон в професионална конюшня възлиза на около 400-450 лири стерлинги на седмица, което е около 1 600 месечно (3800 лв.). У нас най-скъпите и качествено направени конюшни не надхвърлят 600 лева на месец.

От какво зависи размерът на разходите при отглеждане на кон

Oтглеждане на един кон

Вариантите за отглеждане на кон са три. Единият е в голям град с хубава конюшня. Вторият е в населено място близо до града, където живеете, а третият е собствен дом с конюшня.

Освен това конете изискват немалко грижи, повече дори от децата. Някой постоянно трябва да ги храни, пои, гали и четка, да им дава моркови, захар и ябълки. Ако изберете варианта със собствена конюшна, то трябва да отглеждате поне две животни, както и да разполагате с опитен конегледач в близост.

Какви са разходите по отглеждането на кон

Още преди да пристъпите към това начинание, е добре да се запознаете с разходите при отглеждане на един кон. Стойността му рядко определя това дали е хубав. Добро животно, с изработени маниери и добри качества, може да се намери за около 3-4 хиляди лева.

Разбира се, има и такива по 10 000 евро, но цената не е оправдана за любители. Сред най-търсените у нас е породата Източнобългарски кон. Те са податливи на обучение, издръжливи са, бързи и най-важното – притежават благ характер. За планинските райони се препоръчват по-дребните кончета от порода Хафлингер.

След като се сдобиете с коня, следва закупуване на пълна екипировка. Качествените продукти заедно надхвърлят цената на коня. Добре е да знаете, че единствено седлото трябва да е екстра качество, тъй като останалите неща са просто консуматив.

Следва месечната такса за конюшна, която, както споменахме, в пълен лукс е около 600 лв. Цената се определя от условията - размер на бокса и качество на строителството, количество използвана слама, външен изглед със собствен прозорец, вътрешна баня и инфрачервени лампи и още много други. Обикновено цените варират около 400-450 лв.

Ако желаете да разхождате коня си из страната, то ще ви се наложи да се сдобиете с каравана и със съответната книжка за нея - кат. D. Освен това караваната се тегли най-добре с джип, който също може да включите в графа разходи.

Месечно допълнителни такси за ваксини, подковаване, евентуално лечение и задължителните чували с лакомства като моркови и ябълки варират от 50 до 120 лв. Ако питате някой от собствениците на коне обаче, той ще ви увери, че никой разход не е прекален, що се отнася до неговия кон.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest