Като най-новия представител на българската фауна, черната пантера става все по-популярна не само у нас, а и по света. Въпреки появилите се съобщения, че пантерата е избягала в Румъния, сега журналистите отново могат да попълват и без това рехавите си летни новинарски колонки. Наскоро се появи информация, че пантерата не е само една, а са две, като дори едната е бременна.
Разбира се, с информационния ураган, който предизвика голямата хищна котка, се появиха и всякакви описания на хищника, като беше определян като пума, пантера или черен леопард. Каква е истината за появата и местонахождението на мистериозната българска пантера надали ще разберем скоро, все пак с издирването са се заели българските институции, но пък с радост ще разясним в следващите редове каква е разликата между пума, черен леопард и пантера.
Терминът пантера често се използва като общ термин за големи котки с едноцветна козина, особено черни леопарди и ягуари, но не е специфичен вид. Пумите, известни още като планински лъвове, са отделен вид, Puma concolor, срещан в Северна и Южна Америка и не проявяват меланизъм (черно оцветяване). Черните леопарди са просто леопарди с меланистична (черна) козина.
Ето по-подробно описание и разликите между пума, леопард и черна пантера.
Пума
Специфичен вид, Puma concolor, срещан в Северна и Южна Америка. Известни са като пуми, планински лъвове или котки. Те имат обикновена, непетниста козина, обикновено червеникаво-кафява, сребристосива или кафява. С изключение на хората, планинският лъв има най-големия ареал на разпространение от всички сухоземни бозайници в Западното полукълбо – от северна Британска Колумбия до Аржентина.

Живее в разнообразни местообитания, чувства се като у дома си в гори, прерии, пустини и блата – много адаптивна котка! Планинските лъвове са самотни, освен по време на размножаване или когато майката се грижи за малките си. Но това не означава, че нямат никакъв контакт помежду си.
Планинските лъвове са с мощно телосложение, с големи лапи и остри нокти. Задните им крака са по-големи и по-мускулести от предните, което им дава голяма сила за скачане. Могат да тичат бързо и имат гъвкав гръбнак като на гепард, който им помага да маневрират около препятствия и да променят посоката си бързо. Появилите се снимки на българската мистериозна голяма котка в интернет пространството ясно показват, че е черна, така че това изключва възможността да е пума.
Черен леопард
Леопард, Panthera pardus, проявяващ меланизъм, което води до черна козина. Петната все още присъстват, но често са трудни за виждане поради тъмната козина. Черните леопарди се срещат в Африка и Азия.
Оцветяването се дължи на експресията на рецесивни алели при леопардите и доминантни алели при ягуарите.
При всеки вид определена комбинация от алели стимулира производството на големи количества от тъмния пигмент меланин в козината и кожата на животното. Въпреки че концентрациите на меланин често варират между членовете на едно и също котило, индивидите с напълно черна козина са рядкост.

Пантера
Този термин е общоприето наименование за меланистични леопарди или ягуари, но не е научна класификация. Използва се и по-широко, за да се обозначи всяка голяма котка с едноцветна козина, включително пуми. Следователно черна пантера може да бъде или черен ягуар, или черен леопард.
По същество, макар терминът пантера да може да бъде объркващ, важно е да се помни, че пумите са отделен вид, докато черните пантери са просто леопарди или ягуари с тъмна козина поради меланизъм.
Вижте също колко опасен е черният леопард.