Кучетата са изключително предразположени към всякакви храносмилателни проблеми. Те дъвчат всичко, което им попадне пред очите, а погълнатите субстанции често са неподходящи и вредни за техните стомаси.
Щитовидната жлеза и проблемите с нея са често срещани при кучетата. Изразяват се в странни петна по кожата, падаща козина, ленивост, летаргия и склонност към напълняване.
Случаите на кучета, болни от диабет, са често срещани. Анализите посочват, че едно на 400-500 кучета страда от диабет. С повишен риск от диабет са затлъстелите кучета, подобно на хората.
В голямата част от случаите стопаните на кучетата не им дават възможност да тичат свободно. Собствениците на четириногите обикновено нямат време да заведат кучето на място, където може да тича и да бъде без каишка.
Преди да научите повече за храносмилателната система на четириногия си приятел, трябва да знаете, че тя е коренно различна от човешката, затова се налага различен хранителен режим, който не включва човешки храни.
Неправилната захапка на кучето е един от най-големите проблеми при любимеца. Тя пречи на способностите захапване, носене и дъвчене на храната. Има три вида неправилни захапки при кучета.
Когнитивна дисфункция синдром или деменцията (Гериатрична) е заболяване при кучета. Тя е свързана със застаряването на мозъка на любимеца. Заболяването води до редица промени в мозъка на животното.
Колкото и странно да ви звучи кучетата също натрупват зъбен камък. Също като при нас хората, така и при кучетата миенето на зъбите е от голямо значение.