Miau.bg»Статии»Селскостопански Животни»Хранене и Отглеждане»Съвети за размножаване на пауните

Съвети за размножаване на пауните

Съвети за размножаване на пауните

Въпреки че по-традиционните домашни птици като обикновени кокошки, патици, питомни пуйки и гъски, все още са най-популярни, много животновъди и хоби фермери отглеждат пауни. Перата на опашката на мъжките са използвани за украса на домове и дрехи и са изобразявани в изкуството от векове. Въпреки че пауните обикновено не се смятат за първокласни птици за снасяне на яйца или за производство на месо, те са интересни за развъждане и не са по-трудни за отглеждане от всяка друга птица.

Избор на пауни за разплод

Избирайте внимателно животното си за разплод. Най-лесният начин за размножаването на пауни е да закупите качествени животни и да ги оставите да се възпроизвеждат и отглеждат сами пилетата си. Пауните обикновено са готови за размножаване на 2 години, а за оптимална плодовитост трябва да са на поне 3 години. Изберете здрави пауни, за предпочитане от развъдник с добра репутация. Уверете се, че вашите мъжки и женски са от различни линии за разплод, за да предотвратите генетични проблеми при пилетата.

Важно е съотношението

Трябва да държите един мъжки паун за всеки четири женски, които притежавате. Това ще осигури плодородие и безопасност за цялото ято. Ако държите твърде много мъжки, тогава ще има битки и хаос в птичарника. Ако отглеждате твърде много женски, тогава не можете да сте сигурни дали тази, която искате, е плодовита или не.

Размножителен период на пауните

Размножителният сезон на пауните започва около март и завършва през август. Женските понякога започват да снасят, преди да бъдат заплодени. След като мъжкият загуби опашката си, производството на яйца и нивата на плодовитост ще спаднат значително. Клетките за разплод могат да се държат за двойки, ако искате да развъждате специфични птици помежду им. Едно нещо, което трябва да запомните, когато развъждате е, че не всички цветове и шарки ще се предадат правилно на следващото поколение. Трябва да сте търпеливи.

Пауните не снасят през първата си година. След това обаче очаквайте едно яйце на всеки 2-3 дни. Броят на снесените яйца варира между 4 и 12 яйца. Ако премахнете яйцата, докато женската седи върху тях, тя ще продължи да снася през целия размножителен период. Пауните ще снасят яйца за около три цикъла през сезона, ако непрекъснато събирате яйцата всеки ден. Те могат да снасят цял месец и след това да спрат да снасят за седем до десет дни, преди да започнат да снасят отново. Понякога не спират да снасят напълно, но снасят по едно яйце на всеки няколко дни вместо през ден. Женските обикновено снасят по едно яйце през ден и в повечето случаи се снасят в късния следобед или точно преди да се стъмни.

Мътене при пауните

Пауни

След като имате вашите пауни за разплод, трябва да решите дали ще излюпвате яйцата изкуствено, или пауните ще ги излюпват естествено. Всеки избор има предимства и недостатъци. Излюпването им по изкуствен път означава, че изцяло зависи от вас да ги инкубирате, излюпвате и отглеждате. Трябва да наблюдавате внимателно инкубаторите. Можете сами да отглеждате пилетата и да ги опитомявате, както искате. Естественото излюпване означава, че не е нужно да правите толкова много. Малките пауни в тези случаи няма да са толкова дружелюбни. Но проучванията показват, че пилетата, отгледани по естествен начин, са по-ярки, по-здрави и по-издръжливи.

Естествено излюпване на пауните

Пауните обикновено мътят около два пъти годишно. Ако женската мъти пиленцата си, уверете се, че е в безопасна зона, където други животни, включително членове на ятото, не могат да я безпокоят. Най-добре е да я поставите в голям кашон от момента, в който започне да мъти, до излюпването на малките. Дръжте нея и бебетата ѝ затворени в кутията поне три дни след излюпването, за да могат да се опознаят едно друго и да не бъдат убити от хищници или други пауни. Уверете се, че в щайгата или кутията има храна и вода. Излюпването на яйцата на пауните отнема 27 - 30 дни.

Събирайте яйцата, след като женската ги снесе. Когато съберете желания от вас брой, ги оставете да бъдат измътени. Ако не ги махате своевременно, женската ще седи в полога, докато не се измътят всичките, като ще има разлика в размера между различните пилета и е много вероятно по-малките да не оцелеят. След като женската е излюпила своите пиленца, тя най-вероятно ще бъде слаба и кльощава толкова дългото седене без подходящо хранене. Не забравяйте да я угоите с лакомства заедно с храна, вода и може би дори някои пробиотици.

Изкуствено излюпване на паунчетата

В инкубатора температурата трябва да бъде 37 - 38 градуса. Това не е препоръка, това е необходимост. Ако температурата падне дори и с няколко градуса, пилетата вероятно ще умрат. Проверявайте температурата поне два пъти дневно.

Влажността също е важна при инкубиране на яйца. Тя трябва да бъде настроена на 30 - 31 градуса (измерва се с влагомер). Влажността не трябва да варира повече от 1 градус по влагомер. Ако вашият инкубатор използва пасивна система за контрол на влажността, тогава трябва да добавяте вода ежедневно към коритото за вода, за да осигурите правилни нива на влажност. Ако влажността в инкубатора е твърде ниска или твърде висока, черупката ще се повреди. Когато влажността е твърде ниска, въздушната клетка ще бъде твърде голяма по време на излюпването. Вътрешността на яйцето ще бъде твърде лепкава, дебела и тежка, за да позволи на пиленцето да се обърне. Мембраните ще бъдат прекалено твърди, за да се отворят. Освен това пъпът няма да се затвори правилно. Ако влажността в инкубатора е твърде висока, твърде малко вода ще се изпари от яйцето. Въздушната клетка ще бъде твърде малка, за да може пиленцето да я пробие по време на излюпването. Жълтъчната торбичка също ще бъде твърде голяма, за да може пъпът да се затвори напълно. Тези проблеми също очевидно ще доведат до повреда на черупката.

След като се излюпят оплодените яйца, поставете пилетата на пауните под стандартна лампа за пилета при 35 градуса. Намалете температурата на лампата с пет градуса всяка седмица, докато достигне стайна температура.

Отглеждане на малки пауни

Размножаване на пауни

Пилетата пауни изискват много грижи. Те трябва да бъдат хранени, поени, обработвани, наблюдавани всеки ден. Ако майката ги е излюпила, тогава всичко, което трябва да направите, е да сте сигурни, че имат храна, вода и защита. Пилетата трябва да бъдат хранени с медикаментозен стартер (стандартни смески за малки пилета – купуват се от ветеринарна аптека) през първите шест месеца. Препоръчва се да смесвате това със стартов фураж за дивечови птици. Също така се уверете, че те получават стартер с ампролиум за предотвратяване на кокцидиоза. Стартерният фураж трябва да съдържа 20-24% протеин. Подобно на другите домашни птици, малките пауни се нуждаят от песъчинки, ако ядат други храни или лакомства освен стартовата храна. Има обаче някои меки храни като кисело мляко, яйца и овесени ядки, които могат да се дават без нужда от песъчинки. Имайте предвид, че женският паун може да яде всички тези храни заедно с бебетата си и не се нуждае от нищо друго.

Ако сами мътите малките пауни в инкубатор, тогава те се нуждаят от голяма лампа за нагряване в клетката, в която са се излюпили. Пилетата на пауните са много по-големи от пилетата на кокошките, патиците, гъските и други домашни птици, така че се уверете, че лампата, която купувате или създавате, ще е достатъчна. Освен това растат много бързо!

Малките на пауните акат много. Може да покриете пода с тел, така че изпражненията и нежеланата храна да падат и да се чистят по-лесно след това. Уверете се обаче, че пролуките на телта не са достатъчно големи, за да наранят краката на паунчетата или да им позволят да се промъкнат и да се задушат.

Отново, не забравяйте да ги храните с медикаментозен стартов фураж с ампролиум. Те се нуждаят от чиста вода по всяко време. Дайте им играчки като огледала, пръст и звънчета, с които да играят. Уверете се, че ги държите и говорите с тях всеки ден, ако искате да бъдат кротки и послушни. Пауните са готови да се движат на открито, когато навършат два до три месеца.

Осигурете пространство на пауните

Осигурете достатъчно място за вашите пауни във фермата. Възрастните пауни могат - и предпочитат - да живеят в голямо пространство, свободно в задния ви двор или в голяма оградена зона, която също има покрив, тъй като пауните могат да летят. Ако не осигурите кошара за мътене на вашите пауни, те ще снасят яйцата си във всичко, което смътно прилича на гнездо: стари гуми, храсти, дори висока трева.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest