Джербилите са малки екзотични животни, които са впечатляващи както с външен вид, така и с характер. Въпреки че не можем да ги наречем претенциозни, те имат своите особености, които ги отличават от близките до тях гризачи като мишки и хамстери. Отглеждането на джербили не е трудно, дори размножаването не представлява проблем.
Какво трябва да знае стопанинът за размножаването на джербилите?
Като начало джербилите са социален вид и обичат компанията на себеподобните си, затова трябва да бъдат отглеждани по двойки. Може да бъдат събрани и в група, където на 1 мъжки се падат 2-3 женски.
Когато са в природата, тези животински групички обитават съвместно участъците на женските, които са в територията на мъжкия, охранявана от него чрез маркиране.
Полова зрелост тези гризачи достигат на 5 месеца. Малко странно изглежда, но за да се размножи двойката джербили, трябва да се хареса. В плен е добре преди това да се опознаят, защото женската може да не допусне мъжкия до себе си и дори да опита да го убие.
На свобода размножителният период на джербилите е от април до септември. Бременността на женската трае 22- 29 дни и отговаря на интервала на следващото раждане. Малките могат да надминат 10 бройки, но в повечето случаи са раждат 4-5 съвсем голи, слепи и безпомощни мишлета. Козината им се развива много бързо и след 14 дни вече са окосмени като възрастните. Стават самостоятелни на третата седмица от развитието си.
Малко преди раждането на следващото котило трябва да се отделят подрастващите от старото. Една и също женска може да роди 2 пъти в годината. След всяко раждане женската има нужда от почивка, за да се възстанови. Тя кърми малките си около месец и половина.
Случва се 2 живеещи заедно женски да имат по едно и също време малки, макар да е рядко явление. Тогава е добре да се отдели едната женска преди раждането. Мъжкият може да остане при женската с малките, той не им пречи и великодушно поделя територията си с тях. Грижите на мъжкия за малките се изразяват в топлене с тялото, като той лежи върху тях.
Когато се оформя нова двойка джербили за развъждане, това трябва да бъдат млади екземпляри. Събирането на такива, които са останали сами след смъртта на единия в двойката, е трудно и е възможно женската да убие новия си партньор.