Когато времето застудее, а в дома е топло и приятно, хората може да бъдат изненадани от нечакани гости. Това са полските мишки. Тези дребни гризачи трудно се справят със студа навън и търсят място сред уюта на човешките домове.
Навлизайки в дома обаче те създават много неприятности, тъй като може да изгризат всичко, което им се изпречи насреща - от книгите, до дървените мебели. Пренасят и редица болести. Затова с тях се води борба, в която фирмите за дератизация имат голяма роля, тъй като полските мишки се размножават много бързо и буквално може да превземат къщата.
Като представители на мишето семейство, полската мишка често се бърка с обикновената домашна мишка и е добре да се прави разлика, предвид особености на двата толкова близки вида.
Произход на полската мишка
Apodemus agrarius е научното название на полската мишка, принадлежаща към семейство Мишкови, Muridae.
Тя се среща в почти цяла Евразия, от западните части на Стария континент, до Япония. У нас се намира навсякъде, особено гъсто населява по-ниските места.
Обича да се крие сред люцерните, ливадите, нивите и градините.
Полските мишки се радват на селски райони като ферми, места с ниска растителност, полета с диви цветя и понякога дори се отклоняват от открити полета, за да се насладят на хубава част от гората.
Как изглежда полската мишка
Полските мишки обикновено са с дължина от 8-10, 5 сантиметра с опашка, дълга почти колкото тялото им, 6-9 сантиметра. Тонът на козината им може да варира от бежово и червено-кафяво до тъмнокафяво. Те са с малки уши, бяло-сив корем и силни задни крака. Благодарение на тези мощни задни крака, полските мишки са отлични скачачи.
На пръв поглед полските мишки изглеждат подобно на домашните и на белите мишки. Съществуват обаче редица съществени разлики между двата вида, които улесняват разграничаването на тези видове вредители.
Докато домашните мишки са еднакви по цвят, полските мишки обикновено имат сиво-бял корем и червеникаво-кафява козина на гърба си и жълта линия козина по протежение на гърдите. Ушите им също са по-малко заоблени от тези на домашните мишки.
Очите и ушите на полската мишка са по-малки от тези на домашната мишка. Теглото на полската мишка варира между 13 и 27 грама.
Поведение и начин на живот на полската мишка
Основната разлика между полските и домашните мишки е в тяхното поведение. Полските мишки предпочитат да живеят навън, тъй като диетата им се състои главно от семена и горски плодове. Верни на името си, те се срещат предимно в полетата и горите. Въпреки че понякога влизат в къщите подобно на домашните, те по-често заемат навеси, гаражи и външни постройки, където могат по-лесно да се върнат навън, за да търсят храна. Това често се случва през зимните месеци, когато времето стане твърде студено, за да оцелеят без подслон.
Влизайки през отворени врати и прозорци или малки дупки в конструкцията или покрива, полските мишки намират уединени места за гнездене, както вътре в тавани, стенни кухини, така и под шкафове и уреди.
Хората често не забелязват присъствието на тези нежелани съквартиранти, докато не открият изпражненията на мишки, домашни плъхове или други гризачи.
Как изглеждат изпражненията на полската мишка
Изпражненията на полската мишка са малки, заострени и приличат малко на тъмнокафяви оризови зърна. Изпражненията често могат да бъдат намерени в близост до източници на храна като кора на дървета, трева и растения около домове, стопански постройки и огради. Може да се забележи издайническият знак за следи от зъби върху растения, стълбове и дървета наблизо.
Как изглежда гнездото на полска мишка
В домовете на хората полските мишки създават гнезда във формата на чаша от всеки мек материал, който могат да намерят. Неща като треви, пера, нарязана хартия или пълнеж от възглавниците на седалките на складирано селскостопанско оборудване са чудесни за гнездене, макар че органичната материя като листа, трева и мъх е предпочитана. В дома често се добавят други материали за допълнителна топлина.
Докато са вътре в тези сгради полските мишки могат да причинят значителни проблеми на собствениците на имоти.
Полските мишки са добри в катеренето и са много бързи, така че малко обекти представляват пречка за решителната полска мишка. Образуването на колонии през зимата е с цел да си подпомогнат по-добре оцеляването, което създава истинските проблеми през това време на годината.
Като инстинктивни копачи, полските мишки си проправят път през каквото и да попаднат, включително газови тръби и електрически кабели. Естествено, това може да доведе до много сериозни проблеми, тъй като около 15 процента от домашните пожари се дължат на това им поведение.
С какво се хранят полските мишки
Диетата на гризача е много разнообразна и обикновено включва семена, млади растения, пъпки, горски плодове, насекоми, гъби, охлюви, земни червеи и кореноплодни като моркови, тиквички и други. Тя варира според сезона.
Полските мишки се хранят постоянно и няма да се поколебаят да използват зеленчуковата градина в дома, където са се настанили, за да задоволят глада си. С това те веднага влизат в графата на вредителите.
Хранилките за птици и градинските семена служат като надеждни източници на храна за тези гризачи.
Полските мишки имат навика да създават тайници или складове с храна, особено през есенните месеци, когато семената на дърветата и ядките са в изобилие. Мъжките мишки привличат вниманието на женските чрез пеене и след като се намерят, вероятно ще имат много малки мишки за хранене. Те винаги съхраняват храна на много различни места, така че никога да не остават гладни през дългите, трудни зими.
Размножаване на полската мишка
Продължителността на живота на полската мишка е много къса, обикновено е около 1 година поради наличието на хищници и опасната среда, в която живеят. Ако е необезпокоявана, полската мишка може да живее до 3 години.
Поради късия живот, полските мишки компенсират това, като се размножават плодотворно. Те достигат полова зрялост едва на 42 дни и всяка година могат да родят до 16 котила през живота си. С всяко котило, съдържащо около 4-7 бебета мишки, това означава, че заразата може бързо да се разрасне в изключително проблемна ситуация.
Малките са отглеждани в гнездата, създадени от родителите при намиране на подходящо място. Гнездата могат да бъдат намерени зад кутии, скрити в гаража, в прашни тавани, зад стени, вътре в шкафове или дори в страниците на книга. Те просто искат безопасно, топло, удобно и уютно място, което да нарекат дом и да отгледат малки. Чувстват се най-сигурни на места, които са тихи и необезпокоявани, което ги прави трудни за откриване, докато вече не са причинили големи щети.
Полските мишки не спят зимен сън като много други бозайници, което означава, че техният размножителен период е изненадващо дълъг, продължавайки през зимата, ако времето остане топло и има налична храна. В противен случай размножаването трае между март и средата на края на октомври.
Борба с полските мишки
Щетите, които причиняват полските мишки на селскостопанско оборудване и лично имущество, струват стотици хиляди.
Те също са известни преносители на болести като Хантавирус и Лаймска болест. Не е нужно да се докосва мишка, за да се създаде условие за разболяване. То може да стане само с присъствие на същото място, където е била мишката. Микробите могат да се разпространяват чрез просто вдишване на въздух, където те са оставили косми, урина и изпражнения.
При наличие на признаци на активност на мишки около дома, важно е собствениците да предприемат действия незабавно. Тъй като те предпочитат места, които може да не се посещават често, като складирано селскостопанско оборудване или летни колиби, оставени празни през студените месеци, методите за контрол на мишката като капани или отрова могат да бъдат неефективни. Тези продукти работят, като привличат тези вредители към тях и това е точно обратното на това, което се търси, за да се премахне опасността от полските мишки.
Съвети за превенция:
- Градините, компоста и кофите за боклук е добре да са далече от къщата.
- Всички дупки на покрива или външните стени трябва да се поправят редовно
- Да се уплътнят всички възможни входни точки с вата, включително празнини около врати, прозорци и отвори, където кабели или тръби влизат през стената.
- Да се почистват често зоните за дългосрочно съхранение и всички други проблемни зони.
- Да се съхраняват продукти като храна за животни и семена в херметически затворени контейнери и да се премахнат всички възможни източници на храна.
- Да се поправят всички течащи тръби или капещи кранове, така че да няма лесно достъпни източници на вода.
- При установяване на присъствие на мишки, да се потърси съдействие от фирми за дератизация.
Вижте също можете ли да гледате бяла мишка за любимец.