Българското гонче е основно ловно куче, на което се поверява грижата за успешния ловен излет. Затова животното, което се извежда на лов трябва да бъде здраво, добре развито и обучено. За да се постигнат тези задачи успешно на първо място значение има храненето на кучето.
Разпространеното в миналото разбиране, че на кучето се дават остатъците от трапезата на човека. Храната на незаменимия помощник на ловеца трябва да бъде лека и богата на хранителни вещества и витамини. Нуждата от собствени съдове, в които животното се храни е задължителна, както и нужната храна за българското гонче да е винаги прясна и вкусна.
Дневната дажба храна на гончето като ловно куче се определя според възрастта. Малките кутрета се хранят по-често и с по-малки порции, възрастните вече кучета по-рядко, но порциите им са значително по-големи. Кутретата получават 650 грама дневно, от които 250 грама сутрин, останалите 400 грама разделени по равно за обяд и вечер.
За гончето над 1 година тя трябва да бъде съобразена и с ръста и теглото му. При среден ръст, кучето се нуждае от 800 грама храна дневно, разделена на 2 приема. Първото хранене е сутрин с 300 грама храна и второто е късно следобед с 500 грама храна. Едрите гончета се нуждаят от 1200 грама храна дневно.
Съвременното хранене на българското гонче изисква то да приема не само месна храна, но също така зеленчуци и плодове. Към растителната храна може да се включат морковите, картофите, оризът, дори зелената салата, сварено месо или кокали.
През зимата храната на гончето се дава топла, а през лятото трябва да е студена. Рязката промяна в температурата на храната води до разстройство на стомаха. Вода не бива да се дава веднага след храненето.
Всички са наясно, че гончето, като всяко куче, е месоядно животно, но даването на сурово месо на ловното куче е неправилно, то не бива да познава вкуса му, независимо от обясненията, че конското и магарешкото месо са особено полезни за ловните кучета. Някои ловци дават месо на кучетата си преди самия ловен излет, което е погрешна тактика. Месото претоварва стомаха на животното и то не успява да се справи с трудната задача, която му се отрежда в лова.
Препоръчително е след тежък лов в студено време веднага след като кучето бъде почистено, да му се даде около 30 процента от храната му за деня, като тя е добре да бъде топла, за да може да сгрее животното и да му помогне по-лесно да възстанови силите си. Малки количества рибено масло, смесено с храната също се препоръчва.
Всички специалисти препоръчват за гончетата готовите фуражи, в които има всичко необходимо за правилното развитие на животното. Ако храната се готви у дома, нужно е да се дадат като хранителна добавка витамините и минералите, нужни за правилното развитие на гончето.