Miau.bg»Статии»Кучета»Хранене и Отглеждане»Грижи за българско гонче

Грижи за българско гонче

Грижи за българско гонче
Снимка: BrfkOrg
Бутилка за пиене на вода за кучета
Страхотен аксесоар за вашето куче:
Бутилка за пиене на вода за кучета
22.00 лв.

Гончетата са изключително полезни ловни кучета, без които нито един лов на диви животни не може да мине успешно. Затова всеки ловец е заинтересован от това да полага подходящи грижи за своя питомец и безценен помощник, за да създаде животно с характер и хъс за лов.

Силното, със здрава костна система гонче, леко и издръжливо, съобразително и смело рядко е само природна даденост. Тези качества се създават благодарение на грижите за гончето.

Българското гонче не прави голяма разлика по отношение на усилията, полагани от стопанина за него в сравнение с другите ловни кучета. То е непретенциозно животно, което ще се задоволи с разходки и тичане навън, ще бъде щастливо в своята къщичка, направена на двора на къщата специално за него, за да го пази от климатичните промени.

Сресването и избърсването с влажна кърпа на тялото, не много честото къпане и проверката на ушите и очите за потенциални инфекции са напълно достатъчни, ако кучето живее само като домашен любимец.

Грижите за едно работещо ловно куче като българското гонче обаче са доста повече. Освен комфорта на неговия дом - колибката му, грижите изискват много строго спазвана диета, най-вече през есенно-зимния сезон, когато животното се подготвя за участие в ловни походи. Мазнините и въглехидратите трябва да се увеличат в менюто, както и минералите и аминокиселините. Това ще даде нужните сили на най-ценния помощник в лова.

След приключване на ловния излет всеки собственик е задължен на своя четириног приятел. Правилата, по които се полагат грижи за българското гонче, са задължителни. Необходимо е веднага да се почисти косъма на кучето. С гребен или четка се отстраняват полепнали тръни, кал или бодили.

С хавлиена кърпа трябва да се избърши цялото тяло на гончето с особено внимание на долната част - от шията до гръдния кош и корема, както и вътрешната страна на ушите.

Българско гонче
Снимка: BG Macedonia

Задължително трябва да се проверят ушите на животното. Често в тях попадат семенца от треви или други растения. Те предизвикват дразнене на роговицата и сълзене на окото. Може и да се получи възпаление.

Много внимателно трябва да се прегледат лапите на гончето. Често между пръстите му се забиват тръни, лапите се нараняват при тичане, получават се големи драскотини или други рани, които веднага трябва да се обработят с йод и антибиотичен крем.

Ако ловът е бил в студено или мокро време, добре е веднага след почистването на животното да се даде топла храна, около 30 процента от дневната му дажба. Така почистено и затоплено гончето ще може да се възстанови за следващия лов.

Всички тези грижи при отглеждането на българското гонче имат не само здравен ефект, но и психологически. Те заздравяват връзката между кучето за лов и неговия стопанин, създават доверието, така нужно за успешен лов.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest