Дресурата и обучението на домашния ни лаещ питомец обикновено включва необходимата ранна социализация, за да се научи животното да комуникира добре с други хора и животни. Включва и обучение в най-важните команди, които стопанинът иска кучето му да изпълнява.
Тези изисквания засягат и българското гонче не само когато се отглежда като домашен любимец, но и когато е работещо ловно куче. Те са нужни за неговия социален живот, но освен това българското гонче като работещо куче има нужда и от други компетентности, за да се справи със задачите, стоящи пред толкова отговорна и трудна дейност като лова. Какво трябва да знаем за обучението на българско гонче?
Най-напред от съвсем невръстна възраст на кутрето е нужно да се използва всяка свободна минута за контакт на стопанина с малкото гонче. Така се създава неразрушимата спойка между кучето и неговия стопанин, която е от първостепенно значение за лова. Разходките на кучето на открито подобряват двигателните способности на кутрето и му дават увереност, важна за социализацията му. Те са неизменна част от грижите за българското гонче.
В детския период на гончето се усвояват и най-важните команди, с които кучето се научава безотказно да се отзовава на повикване и да бъде хващано по-лесно, когато гонейки различен дивеч се отдалечи прекалено много. Колкото по-рано се започне дресурата, толкова по-надеждни са резултатите.
За обучението на българското гонче е добре кучето да бъде водено на спокойно място, без присъствие на хора или негови себеподобни, защото желанието за игра ще провали плановете.
Разходките в късния следобед са най-подходящото време, когато малкото ловно куче ще започне да улавя следи от дивеч и ще сигнализира с лай за това. Постоянните разходки от по 2-3 часа са идеалното време за запознаването на малкото гонче с домашните животни, за да не сбъркат в бъдеше спокойно пасящият добитък с дивеч.
Дресурата на българското гонче включва задължително запознаване на ловното куче с водните басейни в района, защото ловец, който се плаши от водата е сериозен недостатък за едно гонче.
Разходките в бъдещите ловни местности ще подготвят животното за работата, която го очаква. То ще се научи да различава различните непознати миризми. Трябва да се заложи на звуковата им памет, която е изключително силна при гончетата, и така да се създаде навик, който после ще ги ръководи в лова, където трябва да изпълняват стриктно командите на стопанина.
Грижите и усърдието в първите 7-8 месеца от обучението и дресурата на гончето, ще се отплатят многократно по-късно, когато започне ловният сезон.
Вижте също и съвети за хранене на българско гонче.