Италианското гонче е здраво и енергично куче, с твърд характер, бързо, жизнено, ентусиазиран ловец, с отличен нос, готово да работи само или в глутница. Породата е много древна, пренесена още преди около 2 хиляди години от Египет и не е претърпяла значителни промени във времето.
Какво означава това от гледна точка на обучението и дресурата на италианското гонче?
Знаем, че гончетата са ловна порода, предназначена за преследване на дивеч, а не за задържането му до идването на ловеца. Това означава, че породата не притежава ловната злоба, необходима за улавянето или задържането на дивеча, където кучето трябва да напада ловния обект.
Съвременният лов обаче е променил тези тактически постановки и сега се изисква животното да изпълнява и други задачи - откриване и задържане на дивеч, което означава пряк контакт с обекта на лов. Ако стопанинът подготвя своето гонче за такава задача, той трябва да му осигури продължителни тренировки с живо прасе, при които гончето да се научи да не се страхува от опасния противник и да се пази от него преди да бъде пуснато на ловен излет срещу толкова твърдо и зло животно, където може да пострада и дори да загине. В такъв случай отговорността на човека е много голяма и обучението трябва да бъде внимателно премислено и ръководено с много разбиране и умение.
При условие, че италианското гонче ще участва в състезания или ще бъде домашен питомец, при обучението му е важно да се има предвид характерът му. Това е много независимо животно и не е особено отзивчиво. Затова процесът на социализацията и обучението на италианското гонче се нуждае от много търпение, последователност, а също и твърдост от страна на човека, за да бъде укротен своенравният характер на гончето. То може да бъде превърнато в добро семейно куче, ако обучението му се води с разбиране и вещина.
Всяка тренировка на италианското гонче трябва да се провежда на широко открито пространство, за да има достатъчно простор и свобода за движение на италианското гонче, което е много енергично и жизнено куче и е способно да научи различни по сложност команди. Стимулирането, а не жестокото отношение е ключът към правилното обучение на кучето.