Miau.bg»Статии»Кучета»Дресура на Кучета»Дресура и обучение на български барак

Дресура и обучение на български барак

Дресура и обучение на български барак
Снимка: BG Македония/en.wikipedia.org

Българският барак е нашият български принос към семейството на гончетата - ловни кучета, които работят по прясна следа. Нашето гонче е сред малкото породи, които не са загубили своето предназначение и основно се използват като работни животни, придружаващи ловеца по време на ловните му излети.

Гончето е предназначено за лов на среден и едър дивеч, в това число на дива свиня, което се смята за един от най-трудните видове лов не само за ловеца, но основно за неговото куче.

Ако българският барак се отглежда само като домашен любимец, обучението му не включва нищо по-различно от това, което се прави за другите породи домашни любимци. Необходимо е животното да се социализира и този процес започва от невръстна възраст, за да свикне с членовете на семейството, останалите домашни питомци, ако има такива, и заобикалящата го среда. При добро обучение българският барак е един чудесен домашен питомец, защото той се поддава лесно на възпитание.

Ако обаче ще бъде ловно куче, както се случва по-често, тренировките му трябва да следват съвсем различен ритъм. От стопанина се изисква нюх, за да усети кога неговото куче проявява интерес към гората, за да започне да го извежда там. Ловците казват, че обикновено знакът е когато българският барак забие нос в земята и започне да тегли стопанина си да излизат извън населеното място. При барака това се случва по-късно, отколкото при други гончета, някъде на възраст от 7-8 месеца.

Първоначално обучението на българския барак и тренировките в гората е добре да започнат заедно с друго, по-голямо куче, което задължително трябва да бъде обучено, за да може подрастващият барак да се ръководи по него. При тези интензивни разходки животното ще расте добре и мускулатурата му ще се развие.

Ако кучето е потомък на работещи родители, тоест други гончета, които ходят на лов, излизането в гората трябва да започне максимално рано, като се насочва на такива места, където е дивечът, за ловът на който се подготвя кучето. При интензивно водене в гората и тренировки, баракът е готов за лов за следващия ловен сезон.

Първоначално кучето се учи да гони дивеча с другите кучета, а след това на него ще се разчита да преследва дивата свиня. Друго, което трябва да научи по време на тренировките, е да не се бои от изстрел, както и от вида на дивото прасе, което е наистина опасен противник. За целта е добре стопанинът да заведе своя питомец на гатер, за да види на живо дивото прасе.

Когато при дресурата българският барак премине всички фази на обучение, то ще бъде пълноценно ловно куче, което е най-добрият помощник на ловеца.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest