България има своя представител сред видовете гончета - куче, което работи по прясна следа, и това е българският барак. Древната порода, чиято поява се крие в дълбока древност и е трудно днес да бъде изяснена напълно, представлява животно със силен ловен нюх и инстинкт, смело и издръжливо, на което може да се разчита напълно при лов на едър и среден дивеч. Характерът на българския барак го прави добър помощник в лова, но за да се развият всички негови качества, е важно как ще се грижите за животното.
Има изисквания при отглеждането на български барак и в частност при храненето му. Като цяло това животно е непретенциозно към храната и не създава проблеми с хранителни алергии, но не бива да се забравя, че е основно работно животно, на което се разчита по време на ловен излет.
За българския барак, който се отглежда като домашен любимец в апартамент, препоръката е да се храни с добре балансирана гранулирана храна, при чиято фабрична обработка са предвидени всички необходими съставки и е обогатена с нужните хранителни вещества. Ако е от премиум клас, домашният любимец ще получи необходимото за правилно развитие и поддържане на добро здраве.
Четириногите, които се отглеждат като ловни кучета, имат повече изисквания. Храната на българския барак трябва да бъде съобразена с възрастта и подготовката им за лов.
Честота на поднасяне на храна е строго определена. До възраст от 10 седмици малкото кутре се храни 4 пъти на ден. До достигане на 50 процента от теглото на възрастните животни, малкото се храни 3 пъти дневно. След това се преминава на двукратно хранене на българския барак.
Добре е малкото да се храни с определен вид храна, която приема добре, защото честата смяна не се отразява добре. Когато мъничето достигне 80 процента от теглото на възрастното куче, то трябва да получава дажба и храна на възрастен екземпляр.
Българският барак е хранен правилно и се развива добре, ако има лъскава и здрава козина, ребрата му не се виждат, но се напипват добре, ако е с добре замускулено тяло и енергични движения.
Важното при подрастващото животно е да не се прехранва и да не се претоварва физически, за да не се увредят ставите му.
Българският барак може да се храни както с фабрично произведена, така и с домашно сготвена храна. Практиката ловното куче да се храни със сурово месо от дивеча, който е уловен, не е правилно. Месото трябва да се попари с вряла вода, за да се елиминира опасността от паразити.
В дните за лов гончето не се храни както обикновено, а дозата му се разделя на 3 порции, като едната от тях са дава веднага след връщане от излета. Тя служи, за да се успокои и затопли животното след напрегнатата работа. През цялото денонощие кучето трябва да има непрекъснат достъп до прясна вода.
На българския барак е бива да се дават човешки храни с подправки, шоколад, сладки както и други забранени храни за кучета.
Ако и вие търсите надежден спътник за лов, разгледайте обяви за ловни кучета.