Miau.bg»Статии»Кучета»Здраве на Кучето»Как да предпазим кучето от образуване на зъбен камък

Как да предпазим кучето от образуване на зъбен камък

предпазване на кучето от зъбен камък

Зъбният камък се диагностицира доста често не само при хората, но и при животните. Те също са много предразположени към неговото образуване, вследствие на лошото почистване на междузъбното пространство и образуването плака.

Премахването му се прави във ветеринарни клиники, като основните методи са ултразвук, механично и лазерно почистване. Важно е редовно да се грижите за зъбите на вашето куче, за да се минимизира по този начин възможността от образуването на зъбен камък и последващите здравословни проблеми (пулпит, стоматит, кариес, пародонтоза, лош дъх и други).

Как да предпазим кучето от образуване на зъбен камък? Вижте повече:

Някои породи кучета са по-предразположени към този стоматологични проблеми в сравнение с другите, например Йорк Териер, Шпиц, Чихуахуа, Пекинез, Пудел, Дакел. Причината за това е, че зъбите им са разположени много близко един към друг, като така е много сложно почистването на междузъбното пространство в домашни условия и това е предпоставка за по-бързото образуване на зъбен камък. Породите, които по-често страдат от стоматологични проблеми са и Шар пей, Доберман, Сетер.

Не само предразположеността е причина за проблеми с устната кухина. Зъбният камък при кучето може да се предизвика и от грешки в храненето на кучето и отсъствието на необходимата хигиена. Именно затова основният профилактичен метод е правилният рацион, както и редовното почистване на зъбите. Не по-малко важни са и редовните профилактични прегледи при ветеринаря.

Правилно хранене

Образуването на зъбна плака е напълно естествен процес. Употребявайки обаче и твърда храна, кучето се справя само с този проблем. Ако давате само мека храна на любимеца ви, тогава ще се образува доста бързо плаката, като по този начин ще се ускори появата и на зъбен камък. Специалистите препоръчват редовно да давате на кучето ви кости от пресовани свински кожи, които можете да закупите от зоомагазините. Също така е добре да включите в рациона им различни твърди плодове и зеленчуци.

В менюто на кучето ви трябва задължително да присъстват и млечните продукти. В тях се съдържат много полезни бактерии, които намаляват количеството на микробите в устната кухина, а също така насищат организма с калций и витамин D, които са необходими за поддържането на зъбите. В рациона им не бива да присъстват сладките храни, които влошават не само състоянието на устната кухина, но и на сърцето, стомаха, черния дроб, очите и ушите.

Регулярно почистване на зъбите

грижа за зъбите на кучето и предпазване от зъбен камък

Предотвратяването на образуването на плака и минерализация на зъбите може да се направи и с помощта на редовните профилактични прегледи, както и почистването при ветеринар. В домашни условия не може да се извърши това без риск да се навреди на зъбите.

Полезно е да им давате и гумени кокали за дъвчене, с които се улеснява допълнително почистването на междузъбните пространства. Използването на различните специализирани продукти на грижа за устната хигиена е задължително, като например абразивните пасти за зъби.

Важно е също така да се грижите за устната хигиена на питомеца ви, почиствайки зъбите му след всяко хранене с четки за зъби за кучета. Процедурата трае около 3-5 минути, като честотата зависи от индивидуалните особености на любимеца. Обикновено е достатъчно това да се прави сутрин и вечер, но при необходимост може да се наложи да чистите зъбите на кучето ви по-често. Важно е да приучите животното на това от най-ранна възраст, за да го възприема като нещо нормално и да е спокойно по време на манипулацията.

Редовни посещения при ветеринар

За да може своевременно да се открият проблемите с устната кухина и зъбите, включително зъбния камък при кучето, трябва редовно да ходите с него на преглед във ветеринарна клиника. Профилактичните прегледи трябва да се извършват поне веднъж на година, като могат да се съчетават с други планови процедури. Необходимо е своевременно да се обърнете към ветеринар, ако кучето ви има следните проблеми:

- лош дъх от устата;

- кървене на венците;

- дискомфорт при ядене;

- обилно слюноотделяне;

- клатене на зъбите.

Зъбният камък при кучетата е доста често срещан и сериозен проблем при четириногите. Именно с цел по-малкото му образуване е важно редовно да посещавате ветеринар за прегледи, както и да се грижите много добре за хигиената на устната кухина на вашия любимец.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest