Miau.bg»Статии»Кучета»Здраве на Кучето»Алергията към бълхи при кучета

Алергията към бълхи при кучета

Алергията към бълхи при кучета

Най-често срещаната кожна болест при кучето е алергичния дерматит, получен от ухапването от бълхи. Тези алергични реакции се развиват обикновено в ранна възраст на животното - на няколко месеца до 1 година. Ухапванията от бълхи предизвикват свръхчувствителност при четириногия домашен любимец и могат да засегнат животните и в по-късна възраст.

Симптоми на алергия от ухапване на бълхи при кучето

Ухапването на бълхите предизвиква силен сърбеж при домашния питомец. Такъв сърбеж може да се причини при ухапване отпреди седмици. Затова алергичната реакция може да продължи да се проявява и след като е използвано средство за контрол на бълхите.

Външни прояви при животното са безпокойство, сърбеж и чесане на кучето, падане на козината в някои участъци, получаване на струпеи по кожата. Най-често задната част на тялото и опашката са засегнати по-силно, отколкото предната част с главата. При алергични реакции от страна на животното се наблюдават лезии по цялото тяло.

Диагностициране на алергията към ухапване на бълхи при кучето

Най-лесно се установява проблемът с разресване на козината с гребен, за да се установи проблемът като се огледа добре кожата. Ако бълхите на кучето не бъдат открити, може да се ползват кожни тестове.

Прави се микроскопско или микробиологично изследване, за де се отхвърли друго заболяване.

Лечение на алергичен дерматит при ухапване на бълхи при кучето

Бълхи при кучето

За лечение кучешка алергия към бълхи се използват няколко групи препарати. Започва се с подстригване и почистване на наранените участъци. Кожата се третира с йодасепт и калиев перманганат, хибитан или друг антисептичен препарат.

Ефикасни са антибиотичните мехлеми и кремове с противовъзпалителни и противосърбажни съставки.

При тежки алергични реакции на кучето към бълхи се използват инжекции или лекарства, които се приемат през устата. Най-често това са антибиотици или противоалергични средства. Най-ефективни са препаратите с продължително действие, които са по-скъпи, но си струват инвестицията в тях.

Най-важната част от лечебния процес е прочистване на кучето от бълхите, както и от околната среда, обитавана от животното. Трябва да се знае, че яйцата на бълхите остават жизнеспособни още 20-30 дни и от тях се излюпват нови бълхи. Ако те се появят в период, когато домашният питомец не е защитен, ще го инфектират отново. Затова продължителната защита е много важна.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest