Miau.bg»Статии»Кучета»Здраве на Кучето»От какви алергии страдат кучетата

От какви алергии страдат кучетата

алергии при кучето

Точно както хората, кучетата също могат да получат алергични реакции към различни вещества в околната среда или диетата си. Тези алергии могат да причинят дискомфорт и страдание на нашите любими кучешки другари.

Разбирането на често срещаните алергии, които засягат кучетата, и прилагането на подходящи стратегии за управление, може значително да подобри качеството им на живот. В тази статия изследваме алергиите, от които обикновено страдат кучетата, и предоставяме представа за ефективни подходи за справяне с тях.

Хранителни алергии

Хранителните алергии се появяват, когато имунната система на кучето реагира прекомерно на специфични съставки в диетата им. Обичайните хранителни алергени при кучета включват:

1. Източници на протеин: Говеждо, пилешко, агнешко и риба са чести виновници.

2. Зърна: Пшеница, царевица, соя и други зърна могат да предизвикат алергични реакции.

3. Млечни продукти: Някои кучета имат непоносимост към лактозата и могат да получат алергични реакции към млечните продукти.

4. Други съставки: Яйцата, определени плодове и зеленчуци също могат да причинят алергии при чувствителни кучета.

Симптомите на хранителни алергии при кучета могат да включват сърбеж, стомашно-чревно разстройство (като диария или повръщане), възпаление на кожата, хронични ушни инфекции и дори респираторни проблеми при кучето. Идентифицирането на алергена обикновено изисква систематична диета за елиминиране под ръководството на ветеринарен лекар.

Екологични алергии (атопия)

Подобно на хората, кучетата могат да развият алергии към различни фактори на околната среда. Тези алергии, известни като атопия, обикновено се причиняват от частици във въздуха, като цветен прашец, спори на плесени, прахови акари или определени видове трева.

Признаците на алергии към околната среда при кучета могат да включват сърбеж, прекомерно чесане, дъвчене или близане на лапи, зачервена и възпалена кожа, ушни инфекции при кучето и респираторни симптоми. Тези алергии често са сезонни, но в някои случаи те могат да продължат през цялата година, ако алергенът присъства на закрито.

Имунотерапия: Алерген-специфичната имунотерапия, известна като алергични инжекции, може да десенсибилизира кучетата към техните специфични алергени с течение на времето. Това лечение включва редовно инжектиране на алергена, за да се изгради постепенно имунната толерантност на кучето.

от какви алергии страда кучето

Алергичен дерматит от бълхи

Алергичният дерматит от бълхи е често срещана алергична реакция към ухапвания от бълхи. Дори едно ухапване от бълха може да предизвика интензивен алергичен отговор при чувствителни кучета. Слюнката, инжектирана от бълхи по време на хранене, причинява силен сърбеж и дискомфорт.

За лечение на алергичен дерматит от бълхи трябва да спазвате някои правила.

На първо място провеждайте стриктен контрол срещу бълхи. Приложете цялостна програма за контрол срещу бълхи, включително редовна употреба на продукти за предотвратяване на бълхи и поддържане на чиста жизнена среда за вашето куче.

Консултирайте се с вашия ветеринарен лекар, за да определите безопасни и ефективни лечения против подсичане, като медицински шампоани, локални мехлеми или перорални лекарства, за да облекчите дискомфорта на вашето куче.

Контактни алергии

Контактните алергии при кучета се появяват, когато кожата им влезе в пряк контакт с определени алергенни вещества, като някои растения, почистващи продукти или тъкани. Признаците на контактни алергии включват локализирано зачервяване, сърбеж, обриви и кожни лезии.

Идентифицирайте и избягвайте алергените. Определете специфичните вещества, причиняващи алергичната реакция, и елиминирайте излагането на вашето куче на тях.

Защитете кожата. Използвайте хипоалергенни продукти за подстригване и пране на спалното бельо на вашето куче. Помислете за използване на защитно облекло или обувки по време на разходки в зони с известни дразнители.

Алергиите могат значително да повлияят на благосъстоянието на кучето.

Вижте и:

- Защо кучето диша тежко;

- Дентални заболявания при кучетата;

- Как да повишим имунитета на кучето.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest