Miau.bg»Статии»Мъници»Хамстери»От какви заболявания страдат най-често хамстерите?

От какви заболявания страдат най-често хамстерите?

От какви заболявания страдат най-често хамстерите?
Снимка: metalboy25/pixabay.com

Хамстерите не са от животните, които боледуват твърде често, но все пак, като всяко животно понякога могат да имат здравословни проблеми. Най-честите заболявания при хамстерите обикновено засягат кожата, храносмилателната система или дихателните им пътища.

Когато един хамстер е болен, той не яде и не е активен. Козината му може да е има неугледен вид или да пада, може да киха, да има хрипове, да има хрема или секрет от очите.

Хамстер с някой от тези признаци трябва веднага да бъде заведен на ветеринарен лекар. Ще разгледаме кои са най-честите заболявания при хамстерите и техните симптоми.

Кожни заболявания при хамстерите и абсцеси

Честите причини за кожни заболявания при хамстерите са акари и трихофития, а също така могат да развият алергии и кожни инфекции. Ветеринарният лекар може да диагностицира проблема чрез специални методи. Някои видове талаш, като например от кедър, могат да причинят алергии или да раздразнят кожата на хамстера. Дори и да не използвате кедрови стърготини, трябва да смените постелката на хамстера, която използвате, за да видите дали ще помогне за решаването на проблема.

Хамстерите също могат да развият абсцеси от относително малки порязвания или други наранявания по кожата. Абсцесът е джоб на инфекция под кожата, който се пълни с гной. Подозирайте абсцес, ако хамстерът има твърда, болезнена бучка по тялото или вътре в устата си в областта на торбичката на бузата. Ветеринарният лекар трябва да дренира и промие абсцеса и да предпише антибиотици за лечение на инфекцията.

Опадане на козината при хамстерите

Загубата на козина при хамстерите възниква по много причини. Някои хамстери развиват плешиви петна от честото триене в клетки или хранилки. Някои се дъвчат от други хамстери. Някои инфекции могат да причинят опадане на козината на петна. Загубата на козина на хамстера може също да е признак на надбъбречни тумори, недостатъчност на щитовидната жлеза и хронично бъбречно заболяване. Говорете с вашия ветеринарен лекар, за да видите какво може да се направи за диагностициране и лечение на проблема.

Миризливи жлези при хамстерите

Болести при сибирските хамстери
Снимка: 3111/pixabay.com

Понякога миризливите жлези на хамстера, които се намират над хълбоците при сирийските хамстери и в средата на корема при джуджетата, изглеждат мазни или обезцветени, но това може да е техният нормален вид. Тези жлези обаче могат да развият тумори, така че ако мислите, че външният им вид се е променил, добра идея е да заведете хамстера на ветеринар.

Храносмилателни проблеми при хамстерите

Бактериалните инфекции, стресът и диетичните проблеми са сред източниците на храносмилателни проблеми при хамстерите. Резултатите са диария при хамстера и състояние, наречено мокра опашка.

Мократа опашка е по-научно известна като пролиферативен илеит или регионален ентерит. Това е силно заразно и често срещано при млади хамстери, които току-що са били отбити. Дългокосместите хамстери са особено податливи на заболяването. Признаците за мокра опашка са мокра зона в областта на опашката от диария, бездействие, лош апетит и неподдържана козина. Хамстер с тези признаци трябва незабавно да бъде заведен на ветеринарен лекар. Хамстерите с мокра опашка могат да умрат внезапно.

Диарията може да бъде резултат от редица инфекции или лечение с определени антибиотици. Диарията възниква и от промени в диетата, като ядене на твърде много храни с високо съдържание на вода, като плодове и зеленчуци. Антибиотиците, които могат да бъдат токсични за хамстерите, включват пеницилин, еритромицин и линкомицин.

Хамстерите с диария могат бързо да се дехидратират, така че е важно да пият много вода. Спрете да давате пресни храни и не ги предлагайте отново, докато изпражненията не се нормализират. Хамстер с диария трябва да бъде заведен на ветеринарен лекар, ако състоянието не се разреши бързо.

Респираторни инфекции при хамстерите

Болен хамстер, който киха, има хрипове или хрема или секрет от очите, вероятно има някаква респираторна инфекция. Хамстерите могат да се заразят с пневмония от хора, така че е важно да не ги излагате на болни хора. Хамстер, който показва други признаци на заболяване, като загуба на апетит или бездействие, трябва незабавно да бъде прегледан от ветеринарен лекар. Състоянието може да се диагностицира чрез изследване на секрет от носа или очите.

Диабет при хамстерите

Чести болести при хамстерите

Диабетът е друг често срещан проблем при хамстерите. Диабетът възниква, когато тялото не произвежда достатъчно инсулин или тялото не е в състояние да го използва правилно. Хамстерите джуджета са особено податливи на заболяването. Честите признаци на диабет са прекомерна жажда и уриниране, въпреки че тези признаци могат да бъдат и индикатори за бъбречно заболяване или инфекция на пикочния мехур. Ако вашият хамстер показва тези признаци, трябва да бъде прегледан от ветеринарен лекар за диагностика. Диабетът при хамстерите често е свързан със затлъстяването, така че е добра идея да не позволявате на хамстера да дебелее. Ограничете достъпа до храни с високо съдържание на мазнини като слънчогледови семки, както и до плодове и зеленчуци с високо съдържание на захар.

Проблеми със зъбите на хамстерите

Без подходяща грижа или достъп до материал за дъвчене хамстерите могат да развият проблеми със зъбите. Зъбите на хамстера растат през целия живот на животното и трябва да се износват при дъвчене. Ако това не се случи, зъбите могат да растат твърде дълго, причинявайки абсцеси. Някои зъби растат направо през небцето и в носната кухина. Хамстерите със зъбни проблеми се лигавят често и не ядат много. Те могат да отслабнат или да развият лош дъх. Зъбите трябва да бъдат подрязани от ветеринарен лекар и инфекцията да бъде лекувана с антибиотици. След като хамстерът развие проблеми със зъбите, те вероятно трябва да се подрязват редовно до края на живота на хамстера.

Болести на застаряващите хамстери

С напредване на възрастта хамстерите също могат да развият здравословни проблеми. След като стане на повече от една година, хамстерът може да страда от старчески заболявания като амилоидоза, при която протеините, произведени от тялото, се отлагат в черния дроб и бъбреците, както и в други органи; кръвни съсиреци в сърцето; стомашни язви; тумори; и зъбни заболявания. Повечето от тези заболявания не могат да бъдат излекувани, но могат да бъдат управлявани за известно време с поддържащо лечение. Имайте го предвид, когато купувате хамстер.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest