Така, както ганата и бясът са сред най-често разпространените вирусни болести, които засягат не само кучетата, но и много други животни, така и болестта на Ауески, позната и като лъжлив бяс, е от опасните кучешки болести.
От лъжлив бяс боледуват котки, свине и много други бозайници. Той засяга предимно безстопанствените кучета, както и всички кучета, които не са научени да приемат храна единствено от стопанина си. Причината се крие във факта, че вирусът, причиняващ болестта на Ауески, се разпространява в тялото на кучета, които ядат умрели или заклани животни, които са били вече заразени с лъжлив бяс.
Болестта на Ауески е много сериозно заболяване, към което трябва да се подхожда с информираност и вземане на незабавни мерки. Важно е да разпознавате първите симптоми и да действате веднага, защото лъжливият бяс е сред най-мигновените болести и има фатален край.
Ето какво е важно да знаете за лъжливият бяс, как той засяга кучетата и как се лекува:
- Можете да познаете дали кучето Ви се е заразило от болестта на Ауески, когато видите, че то се чеше или дори хапе на някои области по тялото му. Хапането може да е толкова настървено, че дори да стига до кръв. В повечето случаи преди да започне упоритото чесане, кучето ще започне да отделя обилна слюнка и ще лае без причина. При внимателно наблюдение ще забележите, че мускулите на животното потреперват;
- Болестта на Ауески се лекува със специален серум или с гамаглобулин. При проява на болестта обаче трябва да се вземат незабавни мерки, тъй като болестта води до парализа на глътката. И това става много бързо, често само 24 часа след заразяването;
- За да предпазите кучето си от заразяване с болестта на Ауески, е най-добре просто да го научите да приема храна само и единствено от Вас. За главен причинител на заболяването се счита консумирането на месо от заклани свине, които са вирусоносители и дори и мъртви продължават да са заразни.
Всъщност опасна е консумацията на каквато и да е мърша. Това означава, че задължително трябва да предлагате на своя домашен любимец единствено термично обработена храна, а в момента, в който нещо Ви притесни в поведението му, да го заведете на ветеринар.