Да живееш с малко кученце е като да живееш с прохождащо бебе. Малките не познават света около себе си, не са социализирани, нуждаят се от грижа и обич, но имат нужда и да бъдат научени на конкретни навици и команди за кучета. Затова, точно както с децата, трябва да отделяте време за обучение на кучето.
Обучението на новото куче трябва да започне от деня, в който е влязло във вашия дом. Започнете да му помагате да научи името му. По възможност изберете кратко име за куче. Използвайте всяко време, за да играете, нахраните и погалите и то скоро ще разпознае името си и ще отговори, когато бъде извикано. След като то знае името си, ще можете да го използвате, за да комуникирате с него и можете да започнете да тренирате кучешки команди.
Следващата стъпка е да му помогнете да свикне с кучешкия повод и каишката. В началото може да изглежда малко странно, но бъдете търпеливи - ще успеете! Сложете му лека каишка веднага щом палето се прибере вкъщи и тренирайте така. Ако то не е било ваксинирано, ще трябва да го направите у дома и в градината. Палето може да бъде много енергично и да дърпа каишката, когато ги извадите. В този случай опитайте с по-фина каишка. Това улеснява основното обучение както за вас, така и за кученцата.
След като минат първите кучешки ваксинации, между 12 и 16 седмици, то може да премине към срещи с други кучета и тренировъчни класове. Те са жизненоважни за развитието му и са много забавни.
Когато търсите класове за обучение на кучето, търсете такива, които са приятелски настроени, организирани, забавни и използват награди. Бъдете внимателни с кучешките лакомства, когато дресирате кучето. Има някои вредни храни за кучета, за които бихте се изненадали да научите. В ранна възраст храненето на кученцето играе важна роля, тъй като се развиват имунната система, храносмилателната система, зъбите и очите.
Сред най-важните знания, които кутрето трябва да придобие, са командите.
Как да научим кучето си на команди
Първото, което трябва да научите – да привличате вниманието на домашния любимец. Изберете конкретна дума и използвайте винаги и само нея. В противен случай ще объркате животното. Нека да е проста – например Виж, Погледни ме, Внимавай – това, което е най-комфортно за вас. Всеки път, в който успешно кутрето ви погледне, го наградете.
Към следващи важни команди команди за кучета трябва да пристъпите едва тогава, когато кучето е овладяло първата и основна. Най-важните умения за всеки четириног приятел – да сяда, да ляга, да спира, когато му казвате, да идва, когато го викате. Може също да го обучите да дава лапа.
Сядането е добра команда за кучета, с която да започнете. Тя е съвсем проста и животните я усвояват бързо. Как да го направите – вземете малко кучешка храна и повдигнете ръката си, като кучето ви я следва.
Така по естествен начин кутрето ще заеме седящата позиция. Едва когато седне, кажете ясно Седни! . Изчакайте секунда-две, погалете кученцето, окуражете го и му дайте лакомството. Повтаряйте команда Седни няколко дни по около 15 минути дневно.
Не бива да преминавате към друга команда от дресирането на кучето, преди животното да е овладяло едната. Следващата стъпка – да го научите да ляга. Като движение лягането е подобно на сядането, което ги прави особено подходящи да бъдат научени една след друга.
Съветът тук – отделете 15 минути в един ден, в които да обучавате кученцето единствено да ляга. През следващите дни добавете и командата Седни, за да бъде усвоена и да е лесно разграничима за животното.
Трябва да научите кучето да идва, когато го викате. Това е много важна команда, защото може да спаси живота на кучето ви в някои ситуации, особено навън. За това ще ви е нужна малко чужда помощ. Кученцето ви ще ви следва навсякъде, това означава, че другият човек ще трябва да го държи в единия край на стаята, а вие да се позиционирате в другата.
Извикайте Ела! В този момент нека партньорът ви ще пусне животното и то ще дойде. Повтаряйте това по 20 минути дневно, като всеки следващ ден увеличавайте дистанцията – първо в стаята, след това на прага ѝ, после – в съседни стаи. Прилагайте командата и навън, като награждавате животното подобаващо с кучешки лакомства.
Най-важното за малките кученца – не бива да свикват, че всеки път, в който изпълнят исканото, ще получат награда. Също така е важно да преговаряте научените кучешки команди. Може да ги групирате – кажете му да дойде, след това го накарайте да седне. Отидете в друга стая, извикайте го, кажете му да легне. За това нека то получи едно лакомство, а не три.
Уверението, че кучето ви е дресирано правилно, е отговорност на всеки собственик на куче - не само за благосъстоянието на вашето куче, но и за вашето спокойствие.
Без значение от неговата възраст, порода или темперамент, всяко куче може да се възползва от малко инструкции.
Ето пет причини да обучите кучето си на команди
1. Обучението е от полза както за кучето, така и за собственика
Що се отнася до обучението, вашето куче не е единственото, което жъне ползите. Редовната работа с кучето ви помага да разберете по-добре неговите нужди, което ви прави още по-добър стопанин.
Това може да бъде и чудесен източник на упражнения и да отвори нови възможности за вас - колкото по-добре се държи кучето ви, толкова по-лесно е да го заведете, където и да отидете.
2. За собствена безопасност
Колкото по-добре можете да контролирате кучето си с гласови команди, толкова по-добре можете да го защитите, когато е невъздържано. Освен това, ако кучето се загуби или трябва да бъде настанено в приют, доброто обучение само увеличава вероятността то да е послушно куче.
3. Помага на вашето куче да бъде по-общително
Докато вашето куче се научава да зачита границите и да се държи правилно в социални ситуации, другите кучета (и хората) ще бъдат по-удобни и спокойни около него. В резултат на това повече от тези взаимодействия ще бъдат положителни преживявания за вашето куче.
4. Обучението прави отглеждането на кучето ви гладко
Едно е вашето куче да се подчинява на основните команди на собственика, но успешно обучено куче ще изпълнява и заповедите на другите, когато не сте там.
5. Можете да научите старите кучета на нови трикове
Има много митове, които може да ви попречат да продължите напред с обучението на вашето куче. Но много от тях са просто погрешни, а някои може дори да ви карат да насърчавате лошо поведение на кучето.
Първо, възрастта на кучето не е показател за способността му да бъде обучено. По-възрастните кучета могат да се нуждаят от няколко физически условия, особено по-големи кучета или тези с проблеми с теглото, но те могат да се научат да приемат инструкции също толкова добре, колкото и по-младите кучета.
Добре възпитаното куче изпитва по-малко стрес, взаимодейства по-добре с другите и формира по-силна връзка с вас.