Кучето ви е вашето четириного дете – купувате му дрехи, давате му много лакомства и в знак на умиление го наричате с поне стотина имена. Но... И то като децата понякога не успява да покаже най-доброто от характера си и започва да лае неконтролируемо. Какво да направите? Ето няколко полезни съвета:
1. Както и при децата – агресията провокира агресия. Не крещете на животното и не повишавайте глас.
2. Бъдете последователни и не наказвайте кучето.
3. Тренирайте кучето да свикне с дразнителите – шум от кола, преминаващи наблизо хора, високосмеещи се деца;
4. Разхождайте четириногото достатъчно дълго – умореното и щастливо куче няма да има енергия за излишен лай;
5. Научете кучето си да прави няколко несъвместими с лая дейности – да отиде да леглото си, да донесе играчката си;
6. Научете го да реагира на команда: Тихо!
7. И все пак, в случай че нито един съвет не помага и породата не подлежи на домашна дресура, обърнете се към кучешки треньор.
В нередки случаи кучето лае, за да привлече вниманието ви към себе си. Ако усетите, че го прави с подобна цел, не реагирайте – не го викайте по име, не му говорете и не му показвайте, че може да ви манипулира.
Достатъчно е само веднъж да покажете слабост и битката е загубена. Ако лаят в превод означава: Искам да си играеш с мен, нека питомецът ви първо донесе някоя от играчките си.
Причина за лай може да бъде и страхът. Особено в по-крехка възраст палето се бои от всичко ново и с лай ви уведомява, че не се чувства комфортно.
Решението в подобна ситуация е добрата социализация на животното – събиране с други кучета, опознаване на нови територии в присъствие на непознати за него животни.
Когато кучето престане с лая, задължително го наградете. Така следващия път най-добрият ви четириног приятел ще е наясно, че доброто поведение се възнаграждава подобаващо.
Златното правило тук важи и за децата – с търпение и любов всичко се постига!