Ходенето на разходка с вашето куче е чудесна форма на упражнение, умствена стимулация и възможност да се свържете с него. Разходките обаче могат да станат по-малко положително изживяване, ако кучето ви лае по колите и ги гони всеки път, когато сте навън.
Ако вашето куче има навика да лае по колите и да ги преследва, важно е да разберете защо се случва това, за да можете да научите как да го предотвратите.
Защо кучето лае по колите и ги гони?
Въпреки че актът на лаене по автомобили и преследването им може да изглежда необичайно за вас, това всъщност е обичайно самоподсилващо се поведение за вашето куче.
Помислете за това, когато куче лае по някого, който доставя поща или колет до дома ви. В крайна сметка този човек си тръгва, след като е доставил пакета си, и кучето вярва, че неговият лай го е накарал да си тръгне.
Когато куче лае по кола и колата потегли, това потвърждава, че поведението на лай и преследване е проработило. Друга причина, поради която вашето куче може да лае по колите и да ги преследва, е от чиста скука – какво по-добро забавление от това да използва инстинкта си за плячка, за да преследва шумна и бърза кола?
Как кучето да не лае по колите?
Добрата новина е, че има много неща, които можете да направите, за да предотвратите това поведение.
- Започнете, като се уверите, че вашето куче винаги е с каишка за безопасност.
- Пренасочете вниманието му от преминаваща кола с техника за отвличане на вниманието. Запасете се с лакомства и играчки, за да можете да научите кучето си при реплика „погледни ме“ или друга по ваш избор, да се фокусира върху вас, докато колата отмине, и след това осигурете награда.
- Ако „ гледай ме“ не работи за вашето куче, пренасочете вниманието му, като го извикате по име, изскърцате с играчка или предложите лакомства.
- Когато кучето ви гледа настрани и не лае срещу кола, възнаградете го с лакомство, което го мотивира.
- Бъдете последователни и използвайте методи за обучение всеки път, когато минава кола, за да промените асоциацията на вашето куче, че колата е заплаха, към знанието, че вместо това ще получи лакомство.
- Ако поведението на вашето куче се дължи просто на скука, можете да увеличите упражненията и умствената стимулация с обогатяване през целия ден.
Какво да направим, ако превенцията не работи веднага?
Не е необичайно методите за превенция да отнемат време, за да подействат. Ако прилагате техники за разсейване и те не работят, опитайте следното:
- Тръгнете в обратна посока на преминаващата кола с вашето куче на каишка и го наградете с лакомство, когато се обърне и върви с вас.
- Кажете командите седни или гледай ме, така че вашето куче да се фокусира върху вас, а не върху колата, и го възнаградете отново.
- Ако вашето куче не е конкретно мотивирано от лакомства, разберете какво го мотивира (например играчки) и предложете това.
- Важно е да запомните, че обучението на кучето изисква търпение и последователността е ключова, преди да видите пълни резултати. Дайте на кучето си – и на себе си – време да преодолеете това заедно.