Евразиер е сравнително нова порода, която обаче става все по-популярна заради красивия външен вид на тези атрактивни кучета и заради добрия им характер. Евразиер е куче, което винаги е готово да придружава стопанина си навсякъде.
История на Евразиер
Евразиер, известен също като Ойразир и Евроазиатски Шпиц, е порода, създадена през 60-те години на ХХ век от немския селекционер Юлиус Випфел. За създаването на породата са били използвани кучета от породите Вълчи Шпиц, Самоед и Чау Чау. Целта на селекционера била да възстанови чистотата на породата Немски Шпиц, но надминал всички очаквания, като създал куче, което прилича едновременно на лъв, мече и лисица. С огромната си грива и мечешко излъчване, съчетани с хитрия лисичи вид на муцуната, Евразиер бързо се превръща в любимец на селекционерите в цяла Европа.
Стандарт на Евразиер
Мъжките представители на породата Евразиер достигат до 60 сантиметра височина и тежат до 32 килограма, женските стават високи до 56 сантиметра и тежат до 26 килограма. Евразиер е куче, което е с добре развита мускулатура и дълги крайници. Муцуната е издължена и стеснена, с черен или тъмно кафяв нос. Изражението на Евразиер е такова, все едно кучето постоянно се усмихва.
Зъбите на Евразиер са едри, челюстите са доста мощни. Ушите на кучетата от породата Евразиер са триъгълни и са изправени. Очите са с бадемовидна форма и са леко скосени, което придава на Евразиер прилика с лисица. Гръдният кош е добре развит, коремът е прибран, опашката е дълга, покрита с пухкава козина и преметната над гърба на кучето. Козината на Евразиер е дълга, много гъста и пухкава. Цветът на козината на кучетата от породата Евразиер може да е рижав, черен, синкаво сив, черен с кафяви петна, пясъчен, както и сребристо сив.
Грижи за Евразиер
Евразиер е куче, което ще се чувства най-добре на двор, но ще се приспособи с лекота и към живота в апартамент. Ако живее в апартамент, Евразиер има нужда от дълги разходки и от възможност поне веднъж седмично да потича на воля сред природата или в някой парк. Евразиер с удоволствие ще тича заедно с вас или ще ви придружава, докато карате колело. Това енергично куче е щастливо най-много, когато има възможност да тича и да е заедно със стопанина си.
Козината на Евразиер изисква добра поддръжка. Тя трябва да се сресва по възможност всеки ден, за да изглежда винаги красива и да не се сплъстява. Добре е да се обръща внимание и на козината от задната страна на крайниците. Не е препоръчително Евразиер да бъде къпан често, тъй като долният слой на козината му е твърде плътен, което пречи на доброто й подсушаване и може да доведе до развитието на сериозни кожни инфекции. Очите и ушите на Евразиер редовно трябва да се почистват, за да се избегнат сериозни инфекции. Евразиер обича игрите и с радост ще се научи да хваща фризби.
Обучение на Евразиер
Евразиер схваща много бързо какво се изисква от него и с радост ще изпълнява командите, за да зарадва стопанина си. Затова не е добре да се използват физически наказания спрямо Евразиер при неизпълнение на команда, тъй като това е порода, която има нужда от доверие към стопанина си, за да му се подчинява. Обучението на Евразиер може да започне от ранна възраст, но трябва да се провежда под формата на игра и да не продължава повече от няколко минути дневно, за да не се отегчи кученцето. Евразиер може да се научи да изпълнява доста сложни команди. Кучетата от тази порода редовно печелят състезания по аджилити.
Хранене на Евразиер
Евразиер може да бъде хранен както с гранули или консерви за кучета, така и с натурални продукти. Ако вземете решение да храните Евразиер с натурални продукти, не забравяйте да допълвате менюто му с витамини и минерали, които той трудно може да си набави само от храната. Добре е да давате на Евразиер различни видове зеленчуци - сурови, сварени или печени, както и различни видове плодове с изключение на банани и грозде.
Препоръчително е да давате на Евразиер кисело мляко, извара, твърдо сварени яйца, попарени овесени ядки, сварен ориз и елда. В менюто на Евразиер може да има агнешко месо и дивеч, заешко, пилешко, телешко и пуешко месо, както и техните субпродукти, които са сварени или изпечени. Може да обогатявате веднъж седмично менюто на кучето от порода Евразиер със сварена морска риба, която е обезкостена. Не се препоръчва да давате на Евразиер овнешко или свинско месо, тъй като те са прекалено мазни за кучетата от тази порода. Не е добре да давате на Евразиер тестени и захарни изделия, пържено и мазно, прекалено солено и пикантно, прясно мляко и тръбни кокали, прекалено студена или гореща храна.
Заболявания на Евразиер
Евразиер е доста здрава порода, но може да страда от някои заболявания, сред които са ушните инфекции, тазобедрената дисплазия и някои очни проблеми. След петата година от живота си Евразиер може да има проблеми със ставите.
Любопитни факти за Евразиер
През зимата Евразиер ще е много щастлив, ако го впрегнете в шейна, в която да вози вас или хлапета. Той може също така да бъде научен да тегли скиор по равен терен. Евразиер е много дружелюбен към деца, към кучета и дори към котки. Той с радост се сприятелява с кучета от различни породи и не проявява агресия спрямо тях.
Евразиер е куче, което е с независим характер и може да взима самостоятелни решения в критични ситуации. Той лае много рядко и предпочита да общува със стопанина си, като стои близо до него, без да издава излишни звуци. Евразиер има изключително развита интуиция и чувства всяка промяна в настроението на стопанина си и реагира в съответствие с неговите чувства. Евразиер никога не досажда, ако стопанинът му е разстроен, а просто седи или лежи до него, за да му покаже, че е готов да направи всичко за него.
Недостатъци на Евразиер
Евразиер е сдържан по отношение на непознати, но ако прецени, че те могат да представляват заплаха за собственика му, може да прояви агресия. Не е добре да се държи Евразиер на верига, защото тогава може да развие несвойствена за породата агресия или да стане прекалено апатичен.