Miau.bg»Статии»Котки»Любопитно за котките»Недостатъци на ангорските котки

Недостатъци на ангорските котки

Минуси при ангорските котки

Произхождаща от централна Турция, ангорската котка е естествено срещаща се порода домашна котка. Ангорски котки са средно голяма порода. Те са красиви създания, характеризиращи се с дългата си гъста козина.

Ангорската котка може би е първата дългокосместа порода, донесена в Европа през 16 век. Известна е с това, че представителите ѝ са изключително интелигентни и игриви.

Едно от преимуществата на породата ангорки е, че те нямат честа нужда от подстригване, което може да отнеме много време при други дългокосмести породи. Представителите на тази красива порода са страхотни спътници. Техният дълъг живот също ги прави отлични домашни любимци, като обичайната продължителност на живота им е между 9-14 години. Ангорската котка може да бъде ваш спътник години наред. Въпреки това ангорките могат да развият здравословни проблеми поради генетични проблеми свързани с породата. Отглеждането им е свързано и с други трудности и недостатъци, ето и кои са те:

Ангорските котки имат скъпа поддръжка

Ангорски котки

Ангорските котки са известни със своята красота, която е фантастична. Въпреки това те могат да бъдат предразположени към здравословни проблеми. Преди да решите да притежавате тази красива дългокосместа порода, жизненоважно е да вземете предвид цената. Рядкостта на породата прави котките скъпи, но и добавя здравословни проблеми. Ето защо е важно да сте сигурни, че имате финансовата възможност да се грижите за ангорка.

Здравословни проблеми при ангорските котки

Ангорските котки могат да развият сериозни здравословни проблеми поради своята генетика. Породата е предразположена към определени здравословни проблеми, за разлика от много други видове. Заболяванията, които най-вероятно засягат породата, са глухота при котка в едното или двете уши, атаксия и хипертрофична кардиомиопатия. Атаксия е сензорна дисфункция на нервната система, която причинява липса на координация. Хипертрофична кардиомиопатия е, когато стените на сърцето са твърде дебели, което затруднява сърцето да изпомпва кръв в тялото на котката.

Изискване на стимулация

Ангорите изискват също много стимулация. Трябва да се занимавате и да ги стимулирате умствено, защото могат да бъдат разрушителни, когато са отегчени. Тези котки не са от пасивния тип, който се радва да бъде оставен сам. Те се нуждаят от много внимание, така че е важно да имате време и ресурси, за да им осигурите това. Ако не осигурите достатъчно стимулация за вашата котка, тя няма да използва енергията си по здравословни начини. Недостатъчно стимулираните котки също могат да развият разстройства на настроението като депресия или дори тревожност. Честата смяна на играчките, взаимодействието и активната игра с вашата котка може да ви помогне да я поддържате стимулирана.

Тревожност при раздяла при ангорска котка

Недостатъци на ангорските котки

Не можете да оставяте ангорските котки сами за дълги периоди от време. Тези котки не могат да бъдат оставени сами, тъй като ще бъдат много притеснени. Котките, които са разстроени, са склонни да действат. Разиграването се отразява не само на вашето обзавеждане, но и на психичното здраве на вашата котка. Стресираните котки също страдат от същите ефекти като недостатъчно стимулираните котки. Разглеждането на по-пасивна порода като рагдол или руска синя може да е по-разумно, ако работите на дълги смени извън дома.

Ангорски котки не харесват промяната

Ангорските котки не се приспособяват добре към промените. Тези котки не обичат промените в околната среда. Ако сте човек, който се движи много, може би е най-добре да намерите друга порода. Ангорски котки не се приспособяват добре. Може да е твърде трудно и за вас, и за котката да опитате. Винаги е най-добрата практика да поставите нуждите и начина на живот на вашия домашен любимец в перспектива. Това не означава, че никога не можете да въвеждате промяна, но го правете бавно; в противен случай рискувате да причините ненужен стрес на вашия любимец. Вашата котка ще ви благодари, че уважавате нейните нужди.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest