Котките, като и други животни, могат да проявяват емоции, включително и тъга, и радост. Ето някои признаци, по които може да забележите, че котката ви е тъжна. Запознайте се с тях и поговорете с ветеринар, ако се страхувате, че котката ви е с депресия.
Котката се крие
Тъжната котка може да се изолира и да се скрие на тихи и тъмни места, където обикновено не ходи. Може да прави това, защото е болна, намирате се на ново място или в дома ви има нов човек.
Котката не иска да играе
Ако котката става по-малко активна, отказва да играе или се движи по-малко от обичайното, това може да бъде знак за тъга. Не пренебрегвайте това състояние, а потърсете причината.
Котката не иска да яде
Ако котката не яде или яденето й намалее значително, това може да бъде индикация за проблем, болестен процес и тъга при котката.
Промени в поведението на котката
Тъжните котки могат да проявяват неразположение към неща, които обикновено обичат, като обгризване на играчки, малко интерес към околната среда и т.н.
Котката показва агресия и раздразнение
Тъжните котки могат да се проявят по-раздразнителни и може да не позволяват на хората или други животни да се приближават до тях. Уважете желанието на своя любимец и не го притеснявайте.
Промени в обичайните навици на котето
Ако котката обикновено е свободна и гальовна, но внезапно започне да се пази от вас или да ви избягва, това може да бъде знак за тъга, депресия, котешко заболяване.
Тъжен израз на муцуната на котката
Макар и трудно за забелязване, някои котки могат да проявяват "тъжен" израз на лицето си. Това може да включва по-ниско издигнати уши, опусната опашка и по-малко бляскави очи.
Важно е да отбележите, че тези признаци за тъга при котките могат да бъдат и резултат от здравословни проблеми, затова е важно да наблюдавате поведението на котката си в продължение на време и ако забележите продължаващи или притесняващи ви симптоми, е добре да консултирате ветеринарен лекар.
Вижте още:
- Признаци на скука при котките;