Етеричните масла са едно от приятните допълнения в живота, но ако споделяме ежедневието си с котка възниква въпросът дали маслата, които използваме, са подходящи и за мъркащата домашна топчица или има опасност да навредим на своя питомец?
Безопасни ли са етеричните масла за котката, кои може да навредят и кои са може да се ползват спокойно?
Трябва да се обясни как влияят етеричните масла на котешкия организъм. Представителите на семейство Котки имат уникални тела, различни от тези на други бозайници. При тях липса чернодробния ензим, наречен глюкорунил трансфераза.
Затова те не могат да елиминират съединенията чрез чернодробна глюкорунизация, което значи, че детоксикацията на някои съединения е по-бавна или напълно невъзможна. Това води до натрупване на ензими в тялото им.
Котките, от друга страна, са много чувствителни към някои групи етерично-маслени съединения. Това са тези, които откриваме в:
- копъра;
- лютата мента
- чаеното дърво
- майораната
- евкалипта.
Чувствителни са и към кетони като розмарин, мента и терпени като лимонен и пинен. Значи цитрусовите и иглолистните етерични масла не трябва да се дифузират в присъствие на котка.
Домашният питомец може да се отрови от тях или може да страда от сълзене на носа, очите, гърлото, да има затруднено дишане. Деликатната тънка кожа на домашния любимец може да абсорбира етеричните масла, а черният им дроб после не може да ги изхвърли. Ако полепнат по котешките лапички, после може да попаднат в устата по време на котешкия тоалет и това да отрови писанчето.
Необходимо е при дифузиране на етерични масла котето да не бъде по възможност в помещението или поне да се отвори вратата, за да излезе веднага навън. Нужно е също да се поддържа добра хигиена при боравене с масла, както и да се държат добре затворени на безопасно място съдчетата с етерични масла.
Има и етерични масла, безопасни за котаците. Това са тамянът, смирната, лимонената трева, но използването им винаги трябва преди това да се обсъди с ветеринар, а при възможност да се избягва напълно употребата им.