В наши дни в по-голямата част от европейските държави ангорските котки съвсем незаслужено са изместени от персийските котки. Не че вторите не заслужават вниманието ни, но тук ще ви покажем какви са преимущества в отглеждането на ангорските котки, които също спадат към групата на дългокосместите котки.
За родина на днешните ангорски котки се счита Анкара, която някога е била известна като Ангора. Това съвсем не означава, че можете само от Турция да се сдобиете с подобна красавица/красавец, защото още през 13 в. в Азербейджан са се провеждали изложби на ангорски котки.
Но е факт, че турците считат тази порода за своя и дори полагат специални грижи за съхранението ѝ. Ангажираността им в това отношение проличава дори от прибирането в своя зоопарк на 2 ангорски котки с цел опазването на породата им.
Какво знаем за характера на ангорската котка? Те са много темпераментни, игриви и обичливи. Това са котки, които е добре да бъдат забавлявани и дори някои специалисти препоръчват на хората, които често отсъстват от дома си и нямат възможност да обръщат достатъчно внимание на домашния си любимец, да си вземат директно две ангорски котки.
Вероятно веднага бихте отхвърлили подобна идея считайки, че грижите по отглеждането им ще ви дойдат в повече. Тук е и голямата заблуда за повечето хора, които веднага решават, че всички дългокосмести котки изискват ежедневно разресване и редовно къпане - основна разлика между персийската и ангорската котка.
При ангорската котка липсва т.нар. вълнист подкосъм и нейната козина рядко се заплита. Да, необходимо е разресване на котката, но не ежедневно, а веднъж седмично. Единствено когато котката сменя козината си е добре да я разресвате два пъти седмично. А къпането на котката е необходимо само, ако пухкавата ангорска козина е силно замърсена. Което се случва рядко, защото тази порода е с отлични хигиенни навици.
Също така, за разлика от персийските котки, ангорските нямат проблеми с шума и дори се чувстват добре в компанията на деца (за които се знае, че не са от най-тихите създания).
Така че изобщо не се чудете дали да си вземете ангорска котка (защо не и 2? ), те не се отглеждат никак трудно, а основните ви грижи биха включвали това, което важи за всички породи котки - предлагане на вода и котешка храна, редовно почистване на котешката тоалетна и ваксинации. Упс, за малко да забравим- сдобийте се и с котешка катерушка, защото ангорската котка е много напорист алпинист!
Ако все пак решите да си вземете котка, разгледайте нашите обяви за коти.