Кондорите са едни от най-едрите летящи птици в света. Има две разновидности на тези величествени птици - андийски кондор (Vultur gryphus) и калифорнийски кондор (Gymnogyps californianus). Както показва името им, срещат се само в Северна и Южна Америка. Точно и затова са познати като летящите гиганти от Новия свят.
Размахът на крилата им достига до 3.2 метра за мъжки андийски кондор, а на възрастните калифорнийски кондори обикновено достигат 2.9 метра. От клюна до опашката, тялото на всеки от двата вида е дълго около 1.2 метра. Мъжките андийски кондори могат да тежат до 15 кг, а женските и двата пола калифорнийски кондори могат да достигнат 11 кг тегло.
Калифорнийски кондор
Произход на калифорнийския кондор
Грандиозният, но застрашен калифорнийски кондор е най-голямата птица в Северна Америка. Тези величествени птици прелитат огромни разстояния, за да се хранят с трупове на елени, всякакви диви прасета, говеда, морски лъвове, китове и други животни. Двойките гнездят в пещери високо по стените на скалите. Популацията е спаднала до само 22 птици през 80-те години на миналия век, но сега има около 275 свободно летящи птици в Калифорния, Юта и Аризона, а повече от 160 са в плен. Отравянето с олово остава сериозна заплаха за дългосрочни перспективи за оцеляване на вида.
Как изглежда калифорнийският кондор
Калифорнийските кондори са най-големите диви птици в Северна Америка. Крилата са изключително дълги и широки, с дълги основни пера, придаващи вид на пръсти на върховете на крилата. По време на полет тялото е забележимо обемисто, главата изглежда малка, а опашката е къса и широка. Дължината от главата до опашката на тези птици е между 117-134 см, размахът на крилата им достига до 2.9 метра, а теглото им е между 7 и 9 килограма.
Възрастните са черни с поразителни бели петна под крилата. Голата глава и шията са жълтеникавооранжеви. Незрелите индивиди имат тъмни глави, по-сиви шии и сивкави петна вместо ясни бели петна под крилата. Оцветяването на възрастен се достига на 6-8 годишна възраст.
Поведение на калифорнийския кондор
Кондорите са майсторски летци, които рядко пляскат с криле. Те имат солиден, тежък вид във въздуха и не се блъскат от вятъра по начина, по който го правят по-малките реещи се птици. Кондорите са социални птици, които образуват групи около трупове, на места за къпане и нощувки.
Среда на живот на калифорнийския кондор
Калифорнийските кондори търсят мърша в местообитания, вариращи от тихоокеански плажове до планински гори и ливади. Те гнездят в пещери на скали в планини до 3000 метра надморска височина. Техният размер затруднява излитането, което ги кара да използват високите клони на дърветата за улеснение.
Храна на калифорнийския кондор
Калифорнийските кондори ядат мърша от сухоземни и морски бозайници като диви елени, говеда, прасета, малки диви зайци, морски лъвове и китове. Поглъщат парченца кости и морски черупки, за да задоволят нуждите си от калций. Предпочитат малки до средни трупове, вероятно защото по-малките кости се консумират и усвояват лесно. Кондорите откриват трупове с острото си зрение (не с обоняние), като наблюдават други мършояди, събрани около трупа.
След като кацнат, взимат трупа от по-малките видове, но са толерантни един към друг и обикновено се хранят на групи. Кондорите са предпазливи към хората, докато се хранят, което вероятно е причината да не използват убиването на пътя като източник на храна. В плен кондорите консумират 5–7 процента от телесната си маса на ден, за да поддържат теглото си, но тъй като техният стомах може да побере до 3 килограма храна, може да им се наложи да ядат веднъж на 2–3 дни. Малките, от друга стана, се хранят по-често през първите две години на живота си.
Гнездене при калифорнийския кондор
Калифорнийските кондори гнездят главно в естествени кухини или пещери в скали, въпреки че понякога използват и дървета като крайбрежната секвоя и, исторически, гигантската секвоя. Кондорите снасят яйцата си директно върху скалата или пода на пещерата или изграждат свободни купчини отломки от всичко, което е налично на мястото на гнездото, като чакъл, листа, кора и кости. Гнездата имат хлабаво дефинирани граници и обикновено са с диаметър около един метър. Яйцата се излюпват след 60 дни.
Калифорнийските кондори могат да изминат стотици километри с един полет, докато се реят с часове, търсейки мърша. Тези птици са силно социални на местата за нощуване, къпане и хранене, като индивидите се разпознават. Като цяло кондорите не са агресивни един към друг, въпреки че доминиращите птици заплашват опонентите си, като стоят изправени, надуват въздушни торбички в главата и шията, отварят клюна и накрая се хвърлят към опонента. Двойките са моногамни.
Те споделят задълженията си за гнездене почти по равно, остават заедно през цялата година и обикновено се задържат заедно, докато единият член умре. Ухажването включва координирани полети по двойки, взаимно перчене и показване. Малките са зависими от родителите си най-малко 6 месеца след излитане, затова повечето кондори не гнездят в последователни години. Кондорите се къпят често, партньори и пиленца си помагат да се грижат за перата и кожата си. Те се почистват след хранене, като търкат главата и шията си в близък камък или друга повърхност.
Андийски кондор
Произход на андийския кондор
Андийските кондори са масивни птици, сред най-големите в света, които могат да летят. Тъй като са тежки (до 13 килограма), дори огромният им размах на крилете от 3.2 метра се нуждае от помощ, за да ги държи във въздуха. Поради тази причина предпочитат да живеят във ветровити райони, където могат да се плъзгат по въздушните течения с малко усилия. Андийските кондори се срещат в планински райони, както подсказва името им, но живеят и близо до брегове с океански бриз и дори пустини, които се отличават със силни топлинни въздушни течения.
Тези кондори са предимно черни, но мъжките имат отличителна бяла „яка“ около врата си и някои бели петна по крилете. Подобно на своите роднини, калифорнийските кондори, андийските кондори имат плешиви глави.
Начин на живот на андийския кондор
Кондорите са лешояди, така че държат острите си очи отворени за мърша, която съставлява по-голямата част от диетата им. Предпочитат да пируват с големи животни, диви или домашни, и чрез изяждането на труповете изпълняват важна функция като естествен почистващ екип. По бреговете се хранят с мъртви морски животни като тюлени или риби. В редки случаи кондорите се хранят с яйца на други птици.
Размножаване на андийския кондор
Тези дълголетни птици живеят повече от 75 години в плен, но се размножават бавно. Чифтосващата се двойка дава само едно потомство през година или две, защото и двамата родители трябва да се грижат за малките си цяла година. Андийският кондор се счита за застрашен, но се среща много по-често от калифорнийския си братовчед. Програмите за реинтродукция работят за увеличаване на популациите на тези южноамерикански птици.
Международният съюз за опазване на природата и природните ресурси класифицира вида като почти застрашен. В дивата природа днес се срещат около 6700 двойки андийски кондори.
Разпространение на андийския кондор
Видът се простира из планините Анди в Южна Америка от Колумбия до южните части на Чили. Макар и да обитават основно планините, в Перу и Чили кондорите се спускат до тихоокеанското крайбрежие, където се хранят с мъртви морски животни като тюлени и риби.
Интересни факти за кондорите
- В късния плейстоцен, преди около 40 000 години, калифорнийските кондори обитавали цяла Северна Америка. По това време гигантски бозайници бродили из континента, предлагайки на кондорите надеждно снабдяване с храна.
- Една от причините за бавното възстановяване на калифорнийския кондор е изключително ниската скорост на възпроизвеждане. Женските кондори снасят само едно яйце на опит за гнездене и невинаги гнездят всяка година. Малките зависят от родителите си повече от половин година и са им необходими 6-8 години, за да достигнат зрялост.
- Кондорите (и двата вида) се извисяват бавно и стабилно. Те развиват средно около 50 километра в час по време на полет и могат да достигнат до над 65 километра в час. Отнема им около 16 секунди, за да завършат кръг при извисяващ се полет. За сравнение, плешивите и златните орли обикновено кръжат за 12–14 секунди, а червеноопашатите ястреби кръжат за около 8–10 секунди.
- Кондорите могат да оцелеят 1-2 седмици без да ядат. Когато намерят труп, те се наяждат, съхранявайки до 3 килограма месо в стомаха си, преди да си тръгнат.
- Откъде идва името? Името "кондор" идва от cuntur, което произлиза от названието на инките за андийския кондор. Научното им име, Gymnogyps californianus, идва от гръцките думи gymnos, което означава гол и се отнася за главата, и gyps, което означава лешояд.