Miau.bg»Статии»Котки»Котешкото Здраве»Какви заболявания издава цветът на котешките изпражнения?

Какви заболявания издава цветът на котешките изпражнения?

Denitsa GeorgievaDenitsa Georgieva
Новак
25
Какви заболявания издава цветът на котешките изпражнения?

Преглеждането на котешките изпражнения не е приятно, но е нещо, което трябва да правите редовно. Почистването на котешката тоалетната предоставя перфектната възможност да наблюдавате здравето на храносмилателната система и да отбелязвате всички промени в цвета на котешките изпражнения.

Промените във външният вид на изпражненията на вашата котка могат да показват появата на здравословен проблем или да ви дадат намеци за развиващо се състояние, което иначе може да е останало незабелязано. Бързото действие, може да спаси котката ви от ненужен дискомфорт и да осигури най-добрият шанс за бързо възстановяване.

По-долу ще намерите задълбочено ръководство за това какво ви показва цветът на котешките изпражнения, за да ви помогне да определите кое е нормално, кое не е и какво да правите след това.

Нормалните котешки изпражнения трябва да са кафяви на цвят, добре оформени и твърди. Въпреки, че повечето нюанси на кафявите котешки изпражнения са нормални, всички резки промени в цвета или текстурата трябва да се наблюдават и да се докладват на вашия ветеринарен лекар.

Нездравословните котешки изпражнения може да имат мека или течна консистенция и да бъдат трудни за изгребване, може да е много твърдо и подобно на камъче. Всеки цвят, различен от кафявото, е причина за безпокойство, особено ако промяната на цвета не може да се отдаде на диета.

Наблюдаването на всички промени в диетата и околната среда на вашата котка и докладването им на вашия ветеринарен лекар може да предостави ценна представа какво може да причинява необичаен цвят или консистенция на изпражненията и какво лечение се препоръчва.

Ето задълбочено ръководство за това какво може да означават цветовете на котешките изпражнения и какво да направите, ако забележите промени в изпражненията на вашата котка.

Кафяви котешки изпражнения

Котешка тоалетна

Кафявите котешки изпражнения са чудесен знак за здрава храносмилателна система. Нюансът на кафявото може да варира в зависимост от диетата и повечето нюанси на кафявите котешки изпражнения се считат за нормални. Въпреки това, ако забележите рязка промяна на цвета, която не може да се отдаде на промяна в диетата, струва си да се обърнете към вашият ветеринарен лекар.

Жълти или зелени котешки изпражнения

Котешки изпражнения, които са жълти или зелени, понякога показват, че котката се изхожда твърде бързо и може да има храносмилателен проблем. Това може да е резултат от чревни паразити, бактериална инфекция или проблеми с черния дроб или жлъчният мехур. Обърнете се към вашия ветеринарен лекар, за да обсъдите правилната диагноза и лечение.

Червени котешки изпражнения

Червените или такива с червени ивици в изпражненията на вашата котка са притеснителни, защото те могат да показват кървене в долната част на стомашно-чревният тракт. Това може да бъде причинено от проста промяна в диетата, запек и напрежение при дефекация или дразнене в долната част на червата поради колит, инфекция или паразити.

Въпреки, че наличието на малко количество кръв не винаги показва сериозно медицинско безпокойство, кръвта в изпражненията трябва да се следи внимателно. Ако забележите, че се случва често, ако има големи количества кръв или ако има други признаци на котешко заболяване, свържете се с ветеринаря за съвет.

Червените котешки изпражнения, които са придружени от диария или повръщане, трябва да се считат за спешен медицински случай и изискват незабавна спешна помощ.

Черни изпражнения при котка

Котешко ако

Много тъмните или черни изпражнения на котка са причина за безпокойство, защото могат да показват кървене в горната част на стомашно-чревния тракт. Когато кръвта е усвоена, тя често има катранено черен вид, който покрива изпражненията всеки път, когато котката отиде до банята.

Горният стомашно-чревен тракт на вашата котка се състои от устата, стомаха и тънките черва, всяко от които може да бъде засегнато от редица проблеми, от токсичност до чревни паразити. Черните изпражнение на котката, винаги трябва да се докладват на ветеринарят, тъй като вътрешното кървене може да бъде животозастрашаващо, ако не се обърне внимание веднага.

Оранжеви котешки изпражнения

Оранжевите котешки изпражнения могат да показват сериозен здравословен проблем, включително проблеми с черния дроб и жлъчния мехур, причинени от бактериална инфекция. Коремни тумори при котките, запушвания на жлъчните пътища и коремна травма също са потенциални причини за котешки изпражнения с оранжев цвят. Ако забележите, че изпражненията на вашата котка са оранжеви, незабавно се свържете с вашият ветеринарен лекар.

Нездравословна консистенция на котешки изпражнения

Оценяването на консистенцията на изпражненията на вашата котка, също може да ви даде важна представа за цялостното им храносмилателно здраве.

Воднисти или течащи котешки изпражнения, които нямат определена форма, се наричат ​​диария. Най-честите причини са промяна в диетата, стрес, чревни паразити, вируси и бактерии. Здравословни проблеми като хранителна чувствителност, алергии, панкреатит и възпалителни заболявания на червата също могат да причинят диария на котката.

Заболявания на котката

Въпреки че един случай на воднисти изпражнения не е непременно причина за безпокойство, състоянието трябва да се наблюдава внимателно. Повтарящата се диария или диария, придружена от други признаци на заболяване, трябва винаги да се съобщава на ветеринарят.

Меките или кашави котешки изпражнения, често показват разстроен стомах. Това често е свързано с внезапна промяна на диетата, но може да има и други причини. Ако състоянието продължава или котката ви развие други симптоми, обадете се на вашият ветеринарен лекар за съвет.

Твърдите, сухи котешки изпражнения, които приличат на камъчета, обикновено показват котешки запек, често причинен от дехидратация или е от липса на фибри в диетата. Ако състоянието продължава, консултирайте се с вашият ветеринарен лекар за най-добрият курс на лечение.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest