Да, знаем – това никак не може да се нарече най-приятната черта на любимите ни четириноги. Но не може да ги виним за тяхната природа, особено когато толкова много от тях го правят. И изобщо не се интересуват дали това причинява позиви за повръщане в потресения собственик – те са готови да го направят отново.
Възможно ли е обаче да стои някаква по-дълбока причина зад яденето на изпражнение, освен най-проста кучешка гастроинтестинална приумица?
Оказва се, че в животинския свят поглъщането на свои (или чужди) ексременти не е необичайно. Време е да се намесим и да спрем въпросното действие обаче, когато осъзнаем опасностите, свързани с него.
Ето защо кучето си яде акото:
- Всъщност ги намира за привлекателни на миризма и вкус. Нека си признаем, кучетата не се славят с изискания си вкус;
- Кучето е гладно и се опитва да си набави хранителни вещества;
- Животното страда от недостиг на определен есенциален елемент в менюто си;
- Скуката може да стане причина кучетата да ядат изпражненията си;
- Унищожаване на доказателствата може да спести караницата от собственика – като умел престъпник устата на Шаро скрива уликите за белята на паркета;
- Кучетата, проявяващи дъвчене на обувки и като цяло гризене на всякакви случайни обекти, вероятно ще отнесат и изпражненията към оралните забавления;
- Слабо характерните, силно покорни четириноги ще се постараят да изтрият признаците за присъствието си в зона, която е маркирана от по-доминантно животно. Така шансът врагът да го намери се снижава неимоверно;
- Кучета с хигиенни навици няма да се радват да живеят в мръсна среда и ще предпочетат жертвено да изядат изпражненията си.
Копрофагията (състояние, при което животното се храни с изпражнения) може да се асоциира и с ред други причини. Имайте предвид обаче, че поемането на чужди изпражнения навън може да доведе до зараза с опасни вируси и паразити, които да повлияят зле на здравословния статус на любимеца ви. При притеснение най-добре адресирайте проблема при разговор с ветеринар или кучешки треньор.