Ние, хората, сме склонни да вярваме, че грижовността към малките е черта, присъща най-вече на нашия вид. Сред животните обаче се срещат също така грижовни родители, които дори с риск на живота си отглеждат своите малки. Интересно е да се научи кои от тях са най- отдадените родители при животните.
Семейство Котки
Най-отговорните майки са представители на семейството на котките. Техните потомци са добре поддържани, хранени и почиствани. Котките се грижат за своите котенца около три месеца. След този период малките стават напълно независими и не се нуждаят от грижи.
Тигрите имат малко по-дълъг период на родителство. Техните бебета биват отглеждани до две години. През това време те учат децата си на всички тънкости на лова.
Малките започват да ядат месо на възраст от два месеца, но пият майчино мляко до 6-месечна възраст. Мъжкият обикновено не участва във възпитанието и като цяло се грижи само за прехраната- тигрицата получава храна за себе си и за малките.
Интересното е, че котките имат толкова силен майчински инстинкт, че са в състояние да излизат и да хранят дори онези бебета, които представляват други видове животни - кученца или прасенца.
Пингвини
Пингвините имат по-строго отглеждане на потомството. Щом женският кралски пингвин снесе яйцето, веднага го дава на бащата, а той го скрива в специална гънка от кожата. Майката пингвин веднага се втурва към морето - да яде и да си почине. Връща се след 2 месеца, а през това време мъжкият, пази яйцето, не яде нищо.
След два месеца женските се връщат и заедно започват да хранят малкия си пингвин. Ако някой отвън се опита да се присъедини към семейството, той веднага бива изгонен.
Слон
Слоновете носят малките си много по-дълго от хората - една година и десет месеца. След раждането слонът не оставя бебето нито за миг само. И за разлика от пингвините, всеки слон и нейните братя и сестри считат за свой дълг да се грижат, хранят бебето слон по всякакъв възможен начин, дори да не е техен роднина..
Алигатор
Трудно е да се повярва, но един от най-грижовните родители е алигаторът. Като начало женската изгражда гнездо сама, а гнездата са различни за момчетата и момичетата. Но какъв пол ще бъдат децата - алигаторът решава предварително самостоятелно. Женската има специален механизъм за това. Ако яйцата се образуват при температури над 34 градуса по Целзий, тогава бебетата са мъжки, а ако температурата е 30 градуса, тогава се получават женски индивиди.
Когато яйцата вече са в гнездото, майката внимателно следи околната температура и влажност и прогонва всички любопитни, дори ако те не са опасни.
Когато се раждат крокодили, майката ги носи в устата си във водата и следи развитието им още една година.
Орангутан
Ако наблюдаваме женските орангутани, можем да стигнем до заключението, че те по принцип не искат да се разделят с потомството си. Може би това се дължи на факта, че женски орангутан може да забременее само веднъж на осем години. След раждането на малкото, майката се грижи и го пази още пет години, без да се разделя с него буквално за минута. Затова орангутани започват независимия си живот относително късно.