Miau.bg»Статии»Котки»Котешкото Здраве»Активна или хиперактивна котка имате: кога да се тревожите?

Активна или хиперактивна котка имате: кога да се тревожите?

Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
2k44
Активна или хиперактивна котка имате: кога да се тревожите?

Малкото коте у дома почти винаги е ураган от необуздана енергия. Почти няма място вкъщи, където малките палавници не са се катерили.

Разбира се, животните имат различен темперамент. Зависи от породата и редица други фактори. Въпреки това, в повечето случаи котенцата се характеризират с повишена двигателна активност поради факта, че мозъчната им дейност е насочена към изследване на света около тях. Ето защо те трябва да открият, проверят и изследват всичко. На практика е нормално котката да е много активна през първите месеци от живота си и в това няма нищо притеснително.

С възрастта животното обикновено става по-спокойно, макар и не винаги.

Въпреки това, понякога котето може да не страда от повишена активност, а от котешка хиперактивност. Всъщност има разлика между двете понятия. Хиперактивност е отклонение от нормата (разстройство в поведението) и животно, страдащо от нея, се нуждае от ветеринарна помощ.

Признаци на хиперактивност при котката

Наличието на такова нарушение се потвърждава от редица специални тестове, които ще трябва да бъдат направени в клиниката.

Хиперактивността на котката причинява неудобство както на собственика, така и на самото животно.

Котка

Освен непрекъснатото активно движение на питомеца, има и други признаци на хиперактивност при котката. Здравето на котката се влошава значително, има липса на концентрация, загуба на апетит, котешка агресия, често мяукане, котката буди стопанина.

Котката практически не спи, а ако го направи, тогава сънят продължава 20-30 минути, докато здраво животно трябва да спи до 12 часа на ден.

Причини за хиперактивност при котките

Има няколко основни причини за хиперактивност при котките:

1. Постоянният стрес е най-честата причина (шумни стимули, физическо наказание и грубост от страна на човек, оставяне на котката сама за дълго време и т.н.).

2. Сериозна травма на главата.

3. Липса на необходимите витамини за правилното физическо и психическо развитие на животното.

4. Нарушение на ендокринната система, когато се увеличава производството на хормони на щитовидната жлеза.

5. Редица други котешки заболявания.

Активна котка

Ако се открие хиперактивност при котката, лечението се предписва от ветеринарен лекар въз основа на индивидуалните характеристики на котката. По принцип те са успокоителни.

Справяне с хиперактивността при котките

В случай че котето е просто прекалено активно, тогава ще трябва да се примирите. С възрастта вашият любимец най-вероятно ще стане по-малко шумен и по-мързелив.

Въпреки това, ако постоянните резки движения на котката пречат на съня ви и като цяло просто се чувствате некомфортно у дома, можете да опитате да коригирате ситуацията. За да направите това, си струва да създадете спокойна атмосфера в апартамента си без ненужен шум. Не хващайте и не стискайте котето през цялото време. Заложете на няколко серии игри с котката през деня.

Игрите изморяват буйния звяр и той спи дълбоко и дълго. Е, не трябва да забравяте и за рутината в грижата за котката. Изграждането на режим за една котка е много важно, тъй като предсказуемостта вдъхва увереност на животното, елиминира чувствата и нервните състояния.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest