Miau.bg»Статии»Котки»Любопитно за котките»Хиперактивна котка: как да я разпознаем и какво да правим

Хиперактивна котка: как да я разпознаем и какво да правим

Хиперактивна котка: как да я разпознаем и какво да правим

Има много собственици, които се сблъскват с проблеми, свързани с хиперактивна котка. Котката по природа обича да ловува, да се катери и да бяга. Понякога това поведение се появява внезапно и без видима причина. Например, ако забележите, че вашата котка мяука твърде много или е по-активна от обикновено при лов, тя може да страда от котешка хиперактивност.

Как да успокоим хиперактивна котка?

За да се успокои хиперактивна котка, е важно да се проследят причините за този проблем. Ако забележите необичайно поведение на вашата котка, може да е полезно да се свържете с вашия ветеринарен лекар и да извършите посещение, за да разберете какво се крие зад необичайното поведение. Така ще откриете как да успокоите котката си и как да се справите с моментите, когато котката е хиперактивна.

На каква възраст котките се успокояват?

Котенцата са много активни и през първите години от живота си прекарват времето си в игри, изследват околността и трупат опит. След този период обаче както часовете, посветени на игрите, така и заниманията намаляват. Това е промяна, която не е еднаква при всички котки и която очевидно е свързана и с характера на отделната котка, която може да бъде повече или по-малко активна и игрива.

Въпреки това, когато вашата котка стане възрастна, тя ще бъде все по-малко активна. Следователно тя ще започне да посвещава много повече време на сън и почивка, като пренасочва играта и гушкането към определени моменти. Въпреки това дори възрастните котки могат да преживеят моменти на хиперактивност, в които заемат атакуваща поза, ходейки или скачайки настрани и държайки козината си назад и настръхнала. Това поведение, след няколко минути бягане, завършва, връщайки котката в състояние на спокойствие.

Хиперактивна котка през нощта

Хиперактивна котка: как да я разпознаем и какво да правим

Защо котката става хиперактивна през нощта? Това е въпрос, който много стопани си задават, когато имат работа с котки, които през нощта не правят нищо друго, освен да скачат по мебелите, мяукат и тичат насам-натам. Често обаче забравяме, че котките имат много силен хищнически инстинкт и са особено активни животни през нощта.

Дори ако домашната котка няма нужда да ловува, за да се храни, тя е склонна да натрупва енергия през деня и да я освобождава през нощта. Трябва също да помним, че дневните часове често са скучни за котката: всъщност през повечето време те остават сами вкъщи и чакат собственикът им да се върне. Натрупване на енергия, което ще благоприятства нощната хиперактивност на котката.

Причини за хиперактивност при котката

Може да има много причини зад хиперактивна котка. На първо място, липса на социално развитие поради преждевременно отделяне от майката. Всъщност при котките социалните умения се развиват благодарение на контакта с майката и с братята и сестрите от котилото.

Въпреки това, ако котенцата бъдат отстранени от майка си твърде рано, те няма да могат да следват линейно социално развитие, научавайки се да не хапят или драскат, освен ако не се чувстват в опасност. Трябва също да помним, че те обичат да играят и да тичат, така че понякога имат нужда да излеят натрупаната си енергия, особено ако са прекарали много време в сън.

Ако една котка изглежда хиперактивна, тя може просто да скучае. Осигуряването на нови играчки и отделянето на повече време на котката може да се окаже полезно за предотвратяване на отегчението на котката ви. И накрая, понякога хиперактивността може да бъде свързана с въвеждането в нова среда, пристигането на нови хора или животни.

Помощ на хиперактивната котка

Но какво можете да направите тогава, ако котката е хиперактивна? Можете да опитате със съвета, който току-що ви дадохме, преди всичко като обогатите околната среда, като вмъкнете елементи в къщата, които могат да забавляват котката и да избегнат скуката, като рафтове, хамаци, игри и стълбове за драскане.

Хиперактивна котка: как да я разпознаем и какво да правим

След това можете да опитате да използвате естествено лекарство. Цветята на Бах, например, винаги използвани по съвет от специализиран ветеринарен лекар, могат да бъдат отлично средство, което да помогне на вашата котка да си възвърне психофизическия баланс.

Винаги следвайки ветеринарните съвети, могат да се използват успокояващи феромони, синтетични вещества, които могат да помогнат на котката да се успокои в ситуации, които причиняват високо ниво на стрес. Можете също така да осиновите втора котка: намирането на котешки спътник за вашата писана може да бъде правилното решение, за да и помогнете да изразходва енергия и да и попречите да скучае през деня.

Очевидно, преди да направите избор, помислете внимателно и се опитайте да разберете дали пристигането на друга котка може само да създаде стрес или може да се окаже положително. И накрая, добра идея е да се консултирате със специалист: ако котката има поведенческо разстройство, може да е полезно да се консултирате с експерт.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest