Miau.bg»Статии»Котки»Размножаване на Котки»Разгонване на котката: симптоми, продължителност и какво да правим

Разгонване на котката: симптоми, продължителност и какво да правим

Разгонване на котката: симптоми, продължителност и какво да правим
Бутилка с резервоар за вода и храна за кучета
Страхотен аксесоар за вашето куче:
Бутилка с резервоар за вода и храна за кучета
23.00 лв.

Има много сигнали, които нашата котка изпраща, когато е разгонена, и те са много разпознаваеми. Когато нашият мъркащ приятел покаже промени в поведението, като мяука силно, крачи напред-назад нервен и заема позицията на чифтосване, ние вече можем да разберем ситуацията. Става дума за типични симптоми на разгонване при котките. Тогава можем да забележим урина извън кутията за отпадъци, прекомерно облизване на гениталиите и дори загуба на апетит: тези признаци ни дават потвърждение за фазата, през която преминава нашата разгонена котка.

Първо разгонване на мъжката котка

Първо трябва да се направи разлика между мъжки котки и женски котки. Мъжкият котарак не се разгонва, а реагира на това, което се случва с женската или по-скоро с женските, които отива да завладее. Мъжките котки достигат полова зрялост около шестия месец от живота си и тук настъпват първите „разгони“. Това е важна фаза и към нея трябва да се подхожда деликатно.

Следователно мъжките инстинктивно реагират на присъствието на женски котки и усещат тяхното предразположение. Не само това, те се привличат: от рязкото мяукане до позата с повдигнат гръб. Въпреки това, само между 9 и 12 месеца котката започва да произвежда сперма и допринася за бременността на женски екземпляр.

Първо разгонване на женската котка

Цикълът на разгонване (известен също като еструс) всъщност засяга само женски котки. Първият разгонващ цикъл на женската обикновено започва на възраст около 6-7 месеца (по същото време, когато мъжката котка достига полова зрялост), но някои могат да започнат още на 4 месеца.

Разгонването или еструсният цикъл на женската котка е, когато тя е най-плодородна и готова за чифтосване. Разгонените котки могат да имат много промени в поведението. Това може да включва по-нежно поведение или изискване на обич и търкане в хора и/или мебели. Женските котки могат да се преобръщат повече и да повдигат задниците си, когато ги галят. Макар и по-рядко, някои котки могат да уринират повече или дори да пръскат върху повърхности, когато са разгонени.

Колко продължава разгонването на котката?

Разгонена женска котка

Разгонването на женската котка трае до 7 дни най-често, но понякога продължителността може да варира от 1 до 21 дни. Ако не е имало чифтосване, след няколко дни пауза цикълът започва отново. Не само това, има истинска сезонност, която засяга периодите от годината, в които тази ситуация е по-често срещана: всъщност говорим за месеците от пролетта до есента. Мъжките котки обаче, тъй като нямат истински топлинен цикъл, винаги са готови за чифтосване.

Грижи за разгонената котка

Разгонените котки се справят най-добре в тиха среда, така че намаляването на стресовите ситуации като силни шумове или непознати в къщата ще им помогне, докато са разгонени. Опитайте се да създадете релаксиращо място, където котката ви може да се оттегли, да се чувства спокойна и далеч от всякакъв вид досада.

Може да предпочете да легне върху топло одеяло направо от сушилнята или върху източник на топлина. Можете също така да пуснете тиха, успокояваща музика и да опитате феромонови спрейове, за да увеличите релаксиращото преживяване на вашата котка. За да избегнете пръскането, добра идея е да поддържате тоалетната на вашата котка възможно най-чиста, така че те се насърчават да маркират тоалетната, а не дивана.

Допълнителната котешка трева и време за игра също ще помогнат да отвлече вниманието по време на еструса, така че не забравяйте да се запасите с коча билка, играчки, лакомства и бъдете готови да отделите допълнително време, забавлявайки вашето коте.

Разгонените котки могат да имат внезапни и забележими промени в поведението си, някои от които хората може да намерят за малко разочароващи или изобщо да не разберат. Опитът да бъдете търпеливи с котката си е много важен, тъй като това е просто естествена фаза, която то преживява поради хормоналните промени в тялото си.

Предпазване на разгонената котка от забременяване

Грижи за разгонена котка

Ако не искате бременна котка, важно е да се уверите, че тя няма достъп до здрави мъжки котки. Това може да означава да разделите котките в дома си (ако имате и двете) или да се уверите, че тя няма шанс да избяга от дома ви. Докато много котки в разгоненост стават по-привързани, някои може да са по-раздразнителни и да искат да бъдат оставени сами. Осигурете им достъп до тихо и удобно място, където почивката може да бъде полезна.

Въпреки че е лесно да се почувствате раздразнени, когато котката е разгонена, важно е да бъдете търпеливи с котката си и да я утешавате, трябва да проявим разбиране към нея. Ако не планирате размножаване на котката, винаги е добра идея да кастрирате писаната, за да избегнете усложнения в поведението на животното, както и фалшива котешка бременност.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest