Miau.bg»Статии»Кучета»Любопитно за кучетата»Какво да правим, ако кучето избяга?

Какво да правим, ако кучето избяга?

Какво да правим, ако кучето избяга?

Малките кученца, както и по-големите четириноги се изкушават да бягат от стопаните си, следвайки любопитството си към света и инстинкта си на изследователи на заобикалящия ги свят.

Възможни причини за бягство на кучето

Лаещите домашни питомци са много привързани животни, обичат компанията на собствениците си, но всички те обичат да се разхождат без каишка, да тичат свободно и се възползват от всяко невнимание на стопаните, за да си осигурят този комфорт. За жалост често заплащат порива си с невъзможност да се приберат отново у дома и се губят.

В други случаи кучето бяга от стопанина си и по съвсем други причини.

Необучени и изтощени животни често бягат от дома на стопанина. Животно, на което не се обръща достатъчно внимание, неглижират се нуждите му от редовно зареждане на купичките му с храна и вода, не му се осигуряват достатъчно упражнения, често се възползва от възможността да се освободи от стопанина си.

Възможно е мъжко куче да усети присъствието в близост на разгонена женска и следвайки инстинктите си да напусне дома, без да успее да се завърне.

Преследването на друго животно или движещо се превозно средство може да бъде също последно напускане на дома на стопанина.

Какво да се направи преди кучето да избяга

Стопанинът трябва да вземе всякакви мерки срещу безвъзвратна загуба на своя питомец. Задължително е кучето да бъде чипирано.

Ако кучето избяга

Нашийник с данните на кучето и собственика е добра възможност домашният любимец да бъде върнат на собственика от човек, който го е намерил.

Някои собственици татуират номер на вътрешната страна на ухото на кучето си и номерът на татуировката е възможност за свързване със стопанина.

Други превантивни мерки са обучението на четириногия ни приятел да изпълнява команди като тези да идва, когато стопанинът му го повика или да остане на място, за да може човекът да стигне до него.

Към превенцията спадат и мерки за обезопасяване на дома, за да не се създават обстоятелства, способстващи напускането му от кучето.

Какво се прави, ако кучето избяга

При прекъсване на физическата близост между стопанина и неговия питомец, или казано с други думи, когато се изгуби, първото нещо е човекът да запази спокойствие. Да не се опитва да крещи, за да върне своя любимец обратно, а да го вика със спокоен или дори весел глас.

В същото време е добре да го примамва с действия, които предизвикват в него положителни спомени - дрънкане на каишката, шумене с пликчето за лакомства, което винаги е добре да бъде у собственика по време на излизане навън.

Избягало куче

Хубаво е въпреки напрежението, човекът да остане известно време на място, като вика избягалото куче, за да му даде възможност да се върне. Или да отиде на познато и любимо за кучето място, което то познава и където може да отиде да чака собственика си.

Ако продължително време кучето не се появява, тогава се предприемат действия за издирването му по-далече:

- Докладва се за изгубено куче в групите за връзка на любители на кучета.

- Уведомяват се ветеринарните клиники и приютите за бездомни животни, където може да бъде заведено животното.

- Може да се остави дреха на стопанина на мястото, където кучето е изчезнало, за да може то да надуши и намери само стопанина си.

- Може да се постави дори клетката на избягалото куче с негови вещи навън, за да му се даде възможност да намери само пътя до стопанина.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest