Miau.bg»Статии»Кучета»Хранене и Отглеждане»Отглеждане на Визла вкъщи

Отглеждане на Визла вкъщи

Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
2k40
Визла

Визла е порода кучета, която произлиза от Унгария. Тя е известна на тамошните аристократи от векове. В миналото тези красиви и грациозни кучета са се развъждали най-вече заради своите ловни качества, но днес се предпочитат като домашни любимци.

Визлата притежава много елегантно и хармонично развито тяло. Тя е висока между 50 и 66 сантиметра и тежи около 25-30 килограма. При нея е налице златисто до кафеникаво обагряне. Козината ѝ е много къса, лъскава и добре прилепнала към кожата.

Визлата е схватливо, умно и приветливо куче, което бързо се поддава на обучение. Особеното при нея е, че тя не понася лошото отношение и ако по време на дресировка към визлата бъде проявена агресия, ще стане страхлива и неизпълнителна. Ето защо кучето трябва да се контролира с кучешки лакомства и поощряване.

Отглеждане на визла в къща

Визлата ще се радва, ако живее в къща с голям двор, тъй като ще има възможност да се движи. Все пак породата е доста енергична и визлата има нужда от извършване на много физически упражнения.

Освен да тича и да си играе, кучето също така обожава да плува. Така че, ако разполагате в басейн в дома си, спокойно можете да оставяте кучето да се възползва от съоръжението.

Трябва да знаете обаче, че визла не може да се отглежда навън през цялата година, тъй като не понася ниските температури. Ето защо през зимата трябва да му се измисли някакво по-топло убежище.

Въпреки че визлата е с дух на ловец, когато се отглежда в къща, тя много бързо влиза в ролята на охранител. Нейната висока подозрителност към непознати, както и безспорният ѝ интелект я правят безупречна в опазването на дома и неговите обитатели.

Като всички ловджийски кучета това също има силно развито обоняние. Преди да го пуснете в градината си, трябва да се уверите, че оградата на дома ви е напълно здрава. Иначе има опасност кучето да се измъкне през някои процеп и да подгони и нападне движещи се патици, пуйки и кокошки.

Куче Визла

Отглеждане на визла в апартамент

Тясното жилище съвсем не става за отглеждане на визлата, но ако животното бъде разхождано достатъчно често и стопанинът му се съобразява изцяло с потребностите на кучето, то ще свикне с живота в градска среда.

Когато визлата е често разхождана в градинки, паркове и гори, тя се държи много спокойно у дома и рядко прави бели. Но ако не ѝ се обръща достатъчно внимание, е склонна да извърши някоя пакост. Ето защо ако имате прекалено натоварено ежедневие, знайте, че това не е подходящото за вас куче.

Представителите на тази порода имат нужда от любящ и внимателен стопанин, който обича да ласкае домашния си любимец. Те обожават да са близо до него и понякога е възможно да се проявят като големи досадници.

В опита си да се добере до своя собственик кучето би се намърдало на дивана до него или дори в леглото под завивките му. Ако не желаете да сте чак толкова близки с домашния си любимец, със сигурност ще трябва да се спрете на друго животното.

Визла и други домашни любимци

Представителите на породата, които не са живели изолирани, се разбират сравнително добре с други кучета. Много рядко визла може да прояви враждебност спрямо друг пес, и ако го направи, задължително трябва да има причина за това.

Спрямо други домашни животни като котки, зайчета, чинчили и различни пернати кучето обикновено не е особено добронамерено, тъй като ги приема за жертви. Разбира се, всяко правило си има изключение и не е изключено някоя визла да съжителства мирно и тихо с писана или декоративно зайче.

Визла и дете

Визлата е идеалното семейно куче. Тези любвеобилни, енергични и закачливи четириноги обичат да са със своите стопани и техните деца. Те са достатъчно търпеливи, умни и деликатни, за да се държат добре с едно хлапе и винаги да са на щрек за неговата сигурност.

Към непознати деца обаче кучето е доста по-резервирано. Ето защо ще му трябва повече време, докато свикне с присъствието на чуждо дете и го опознае. Дотогава не се препоръчва непознатите малчугани да се приближават прекалено много до кучето и да се опитват да го прегръщат.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest