Miau.bg»Статии»Котки»Котешкото Здраве»Най-добрите методи за спиране на разгонване при котки

Най-добрите методи за спиране на разгонване при котки

Разгонена котка
Снимка: canaros/pixabay.com
Бутилка с резервоар за вода и храна за кучета
Страхотен аксесоар за вашето куче:
Бутилка с резервоар за вода и храна за кучета
23.00 лв.

Повечето котки започват да се разгонват на възраст 5-9 месеца. Някои котенца започват да се разгонват още на 3-4 месеца, докато други може да не изпитат първото си разгонване, докато не навършат 18 месеца. Времето зависи силно от породата, теглото и дори сезона.

Повечето цикли на разгонване при котките се влияят от сезона и часовете на дневна светлина. Котките са известни като „дългодневни размножаващи се котки“, защото циклите им на разгонване са по-чести, започвайки през пролетта (с пик от февруари до април). Циклите на разгонване често продължават до октомври или ноември.

За разлика от кучетата и хората, котките не кървят по време на разгонването си и повечето симптоми, отбелязани от стопаните на домашни любимци, са поведенчески. Котка, която е разгонена може да:

- стане изключително привързана към хората и други котки;

- издава прекомерни вокални звуци, за да вика мъжки котки;

- има лош апетит;

- бъде неспокойна;

- уринира често.

Единственият сигурен начин да се предотврати разгонването и бременността при женските котки е матката и яйчниците им да бъдат отстранени чрез процедура за кастрация. Освен ако котката ви не е част от установена програма за развъждане, няма основателна причина да ги оставяте непокътнати.

Котките, които не са стерилизирани, са не само неприятни за справяне поради промени в поведението, свързани с разгонването, но са и по-склонни към пиометра, псевдобременност, рак на млечната жлеза и рак на яйчниците.

Понастоящем няма известни ползи за здравето от това да позволите на котката си да премине през цикъл на разгонване преди кастрация и се препоръчва да кастрирате котето си на 5-6 месеца, за да се опитате да избегнете цикъла напълно. Дори можете да кастрирате котката си, ако е в разгонен цикъл. След като котката започне да се разгонва, чакането с месеци за идването на спокоен период преди разгонване, за да бъде кастрирана, би я изложило на по-голям риск, отколкото провеждането на процедурата по средата на цикъла.

Котка разгонена

Кастрацията на котката няма известни минуси, ако е извършена професионално и се спазват всички последващи грижи до пълното възстановяване.

Има и други методи за спиране на разгонването при котките. Един от тях е даването на хапчета. Мегестрол ацетат е лекарство, което може да се използва за регулиране на разгонните цикли на котките. Преди да пристъпите към лечение с тези хапчета, е важно да говорите с ветеринарния лекар на вашата котка и да разберете високия риск от сериозни странични ефекти, свързани с употребата на му. Ако решите все пак да го използвате за контрол на разгонните цикли на вашата котка, уверете се, че давате лекарството според указанията и се свържете с вашия ветеринарен лекар, ако имате въпроси или притеснения.

Хапчетата потискат успешно разгонването на котката ви (до следващия цикъл), но имат сериозни потенциални странични ефекти и рискове, свързани с приема им. Някои животни развиват увреждане на черния дроб при котки, котешки захарен диабет или хипертрофия на млечната жлеза от приема на хапчета. Говорете с вашия ветеринарен лекар за всички тези възможности, преди да започнете курса на лечение.

Уверете се, че сте прочели внимателно цялата документация, която е приложена към самото лекарство, тъй като потенциалните рискове за здравето могат да бъдат изброени и в тази литература.

Също метод за спиране на разгонването при котки са хормоналните инжекции. Хормоните често се използват за манипулиране на еструсния цикъл. Основните показания за хормонален контрол на еструса са индуциране на лутеолиза, индуциране на овулация на зрял фоликул, потискане на еструса, индуциране на цикличност при анестрални животни и суперовулация на циклични животни.

Хормоналните инжекции също успешно подтискат разгонването при котките, но имат следните странични ефекти:

- повишен апетит;

- наддаване на тегло;

- летаргия;

- промени в поведението;

- промени в козината.

По-сериозните странични ефекти включват:

- възпаление или инфекция на маточните тъкани, което може да причини вагинално течение;

- уголемяване на гръдната тъкан;

- тумори на гърдата;

- акромегалия (увеличаване на мекотъканната маса, кожни гънки, уголемяване на корема);

- потискане на надбъбречните жлези;

- повишено пиене и/или уриниране;

- лактация (производство на мляко)тежка летаргия;

- повръщане;

- диария при коте;

- треперене;

- колапс;

- припадъци;

- вагинално течение,

При котки, които имат хронични вирусни инфекции, това лекарство може да причини рецидив на вирусното заболяване. Рядко може да се появи чернодробна токсичност, която може да причини пожълтяване на кожата, очите и венците, както и намален или липса на апетит при котка.

Вижте още: кастрирана котка може ли да забременее, както и по колко котенца раждат котките.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest