Тигрова Риба

Риби

Когато става въпрос за тигрова риба повечето хора се сещат за голямата тигрова риба, наречена тигров голиат, която е с латинско название Hydrocynus vittatus и е голяма африканска хищна риба от семейство Африкански тетри. Тя е една от най-страшните хищни риби в Африка и затова привлича вниманието.

Обикновено тигровата риба се приема за малко застрашен от изчезване вид въпреки усиления риболов, което показва, че репутацията на голям хищник не пречи на риболова.

Hydrocynus brevis е латинското название за обикновена тигрова риба, известна освен като тигрова риба, също като нилска тигрова риба или сахелска тигрова риба, и представлява хищна сладководна риба, разпространена в цяла Африка. Тя е лъчеперка, семейството е Африкански тетри.

Разпространени са в Африка: само в речните басейни на Сахело-Судан, включително басейна на Нил, Чад, Нигер, Волта, Сенегал и Гамбия. Обитава сладководните басейни, моретата и реките в своя ареал.

Описание на тигрова риба

Тигровата риба е сребриста на цвят, когато е млада, с тънки черни хоризонтални ивици и удължено тяло, което се стеснява в двата края. С растежа си, тя ще развие бронзово оцветяване и ивиците ще избледнеят. Вентралната и опашната перка имат лек червено-оранжев оттенък, а мастната перка е сива до черна. Достига дължина от 86 сантиметра, но обикновено екземплярите са по-малки. Теглото може да достигне до 68 килограма, макар че обикновено тези риби рядко надвишават 28 килограма.

Няма съществена разлика между мъжките и женските екземпляри,

Отличителни особености:

- три реда люспи между страничната линия и люспестия израстък в основата на тазовите перки слабо развити гребени на първата хрилна дъга

- различна дължина на муцуната и гръбната перка/дължина на муцуната и коремните перки

- мастна перка сива или черна. Долният опашен лоб и предният край на аналната перка са червено-оранжеви.

- началото на гръбната перка е на същото ниво или малко пред закрепването на тазовите перки

- оцветяване: тялото е брилянтно сребристо, черните линии по гърба са много по-слабо отчетливи, отколкото при други видове тигрови риби

Местообитание и екология

Hydrocynus brevis е дънен, сладководен вид риби, който предпочита местообитания в открити води. Изключително бърз хищник, който е развил способността да се справя в екстремни условия. Храни се главно с риба и скариди, като по-малките индивиди консумират водни насекоми. Адаптирана към разнообразни среди, тигровата риба Бревис демонстрира устойчивостта и красотата на африканския воден живот, който не изключва и едри хищни екземпляри, макар масовото представяне да е по-скромно откъм размер.

Хранене на тигрова риба

Хищноядната тигрова риба Бревис предпочита диета, богата на месни предложения. Видовете Hydrocynus са рибоядни, но могат да се хранят и с Caridina и насекоми.

При хранене тя захапва плячката си и я разкъсва подобно на пиранята с големите си остри зъби, разположени подобно на хищната пираня. Често видът ловува групово.

Когато се отглежда в контролирани от човека условия, проявява ненаситен апетит, който се задоволява с разнообразие от висококачествени живи или замразени храни, като малки риби, насекоми и скариди, за осигуряване на оптимално здраве и жизненост.

Размножаване на тигрова риба

Женската снася яйца, като е в състояние да снесе повече от 800, така че хайверът е в големи количества и това позволява успешно размножаване. Повечето не достигат да станат възрастни, тъй като стават плячка на други хищници.

Поведение на тигрова риба

Екологията и поведението на тигровите риби остават до голяма степен неизвестни, въпреки че тези рибоядни играят ключова роля в тропическите екосистеми.

Около 44-сантиметрова е тигровата риба, която е била проследена с научна цел. Тя е оборудвана с два предавателя, използващи акселерометър и сензори за дълбочина, чиито сигнали са записвани едновременно, докато рибата е проследявана в продължение на четири 24-часови цикъла през февруари и март 2001 година в река Нигер близо до Бамако, Мали.

Тази методология позволява разграничаване на различните поведения, включително ловни последователности. В продължение на 1 месец тигровата риба е заемала площ не повече от 3 хектара върху една трета от ширината на реката и е показвала постоянна вярност към едно и също ядро на активност (около 0.1 хектара), което се е състояло в спокойно плъзгане с дълбочина от 60 до 100 сантиметра и включващо много големи потопени скали.

Активността е била по същество дневна, без наблюдавана ловна последователност при нисък интензитет на светлина. Той намалява при поривисти ветрове или когато движението на лодките е интензивно и принуждава рибата да се движи към по-дълбоки, около 1.5 метра, води. Тези предварителни резултати подкрепят идеята, че тигровата риба е по същество дневен, визуално ориентиран хищник със силно заседнали навици през средата на сухия сезон и че хищническата му активност може да бъде компрометирана от засилването на движението на водата на повърхността.

Популация и природозащитен статус

Този вид е доста често срещан в по-голямата част от ареала си, без известни широко разпространени заплахи. В Гана обаче има политика за опазване на природата и една потенциална заплаха е прекомерният риболов, както и обезлесяването и замърсяването.

В момента липсват изследвания относно популацията на вида и неговия ареал. Може да се наложи и поддръжка и възстановяване на местообитанията на тигровите риби.

При отглеждане в аквариумни условия на тигрови риби е нужно разбиране на особеностите на този вид.

Въпреки че тигровата риба Бревис излъчва внушително присъствие, трябва да се обърне специално внимание на съквартирантите в аквариума. Съвместимите компаньони включват видове с подобен размер и здрави риби, тъй като това ще помогне за опазване на здравето и процъфтяването и на тигровата риба.

Няколко интересни факта за тигрова риба

Това е може би единствената риба в Африка, която не се бои от крокодилите. Според някои сведения тигровата риба се случва да погълне малък крокодил, преди да е станал възрастно животно.

Има много сведения, че тигровата риба напада често птици.

Това е една от малкото риби, които плуват успешно срещу течението и могат да преодоляват силата на водата без усилия.

В плен може да живее до 14 години.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
50
41
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати