Ангелски Риби

Синя ангелска риба
Снимка: DavidClode/pixabay.com

Наблюдаването на морските аквариумни риби е интересно занимание за всеки пристрастен към акваристиката. Тези риби са сред най-красивите морски аквариумни обитатели. Отглеждането им в морски аквариуми обаче е затруднено поради хищническата им природа. Все пак този проблем може да бъде туширан от начина им на отглеждане, което ще позволи любителите на морски красоти да се насладят на забележителното им оцветяване.

Произход на ангелските риби

Ангелските риби, наричани също морски скаларии, са перциформни риби от семейство Pomacanthidae. Те се намират на плитки рифове в тропическия Атлантически океан, Индийския и най-вече западния Тихи океан.

Семейството включва седем рода и около 86 вида. Те не трябва да се бъркат със сладководните ангели, както наричат тропическите цихлиди от басейна на Амазонка.

Как изглеждат ангелските риби

Със своите ярки цветове и дълбоки, странично компресирани тела, морските ангели са едни от най-забележимите обитатели на рифа. Те най-много приличат на рибите пеперуди, родствено семейство от подобни ефектни рифови риби. Морските скаларии се отличават от рибите пеперуди по наличието на силни преоперкулни шипове - това са част от хрилните капачки в първите. Тази особеност обяснява и фамилното име на вида - Pomacanthidae. От гръцки poma означава покривало" и akantha, означава трън.

Много видове морски скаларии имат подобни на стример разширения на меките гръбни и анални перки. Рибите имат малки усти, сравнително големи гръдни перки и закръглени до вид на полулуна опашни перки. Най-големият вид от тях, сивата риба ангел, Pomacanthus arcuatus, може да достигне дължина от 60 сантиметра. В другата крайност членовете на рода Centropyge не надвишават 15 сантиметра. Дължина от 20 до 30 сантиметра е типична за останалата част от семейството.

По-малките видове ангелски риби са популярни сред акваристите, докато най-големите видове понякога се търсят като риба за храна. Трябва да се знае обаче, че има съобщения за отравяне с ciguatera в резултат на ядене на морски скаларии.

Отглеждане на ангелски риби

Морските ангели се различават по цвят и са много издръжливи риби. Когато се отглеждат в аквариуми, те могат лесно да се адаптират към промените в pH и твърдостта на водата и могат да се справят с условия, които не се считат за перфектни.

Те обикновено са дълголетен вид и са лесни за грижи. Ангелските риби са били много скъпи в търговията с аквариуми, когато били открити за първи път, но с времето са все по-популярни и следователно по-евтини и днес гледането на ангелски риби е все по-достъпно хоби.

Ангелска риба в черно и бяло
Снимка: geraldrose/pixabay.com

Видове ангелски риби

Тези риби наброяват много видове, но някои от тях са особено интересни за любителите.

- Рибата кралица расте до 45 сантиметра. С неоново сини и жълти люспи и преливащи лилави и оранжеви петна, изненадващо не се набива на очи и всъщност се крие много добре. Това е много срамежлив вид.

- Двуиглата риба ангел с латинско название Centropage bispinosa, известна още като коралова красота или тъмна риба ангел, има ярко синьо или тъмновиолетово тяло с червеникаво-жълта долна страна, която обикновено е покрита с ивици. Тези ивици варират от лилаво, червено и оранжево и дори могат да изглеждат като петна. Този вид е много търсен в търговията с тропически аквариуми, защото е с нисък риск в Червения списък на застрашените видове. Достига до 7.5 сантиметра и има закръглена опашна перка. Кораловата красавица произхожда от Индо-Тихия океан и обикновено се среща в плитки рифови води или понякога в дълбоки води. Рибите се хранят с водорасли и се крият в коралови рифове и лагуни в дивата природа. В живота на аквариума те хапят корали и камъни и се считат за начинаещи риби. Имат висок метаболизъм, така че храненето трябва да се извършва само през ден.

- Ангелска риба на Потър е с латинско название Cetropyge potteri е сред най-послушните видове ангелски риби и все пак в аквариума е способна да бъде агресивна, докато се установи. Тя е характерна и с това, че може да хапе меки корали, мидени мантии и дори коралови полипи. За да не хапе коралите, трябва да се отглежда в аквариум с много растителни видове за паша.

Характерна особеност при ангелските риби е, че като млади, някои видове са с различни цветове, отколкото когато достигнат зряла възраст. Например, синята ангелска риба е с жив, електриково син цвят с черни и бели ивици или петна. Когато достигнат зряла възраст, те придобиват сивкав цвят с жълти и сини перки и тъмни петна по телата си.

Хранене на ангелските риби

По-големите видове са доста смели и привидно безстрашни. Известно е, че се доближават до водолази. Въпреки че повечето се адаптират лесно към живота в плен, някои са специализирани хранилки, които са трудни за поддръжка. Хранителните навици могат да бъдат строго определени чрез рода, като видовете Genicanthus се хранят със зоопланктон, а Centropyge предпочитат нишковидни водорасли. Други видове се фокусират върху заседнали бентосни безгръбначни. Гъбите, ципестите, бриозоите и хидроидите са основни.

Риби дискуси
Снимка: pixabay.com

На карибските коралови рифове рибите ангели се хранят предимно с гъби и играят важна роля в предотвратяването на свръхрастеж на коралите, изграждащи рифове, като ядат по-бързо растящи видове гъби.

Начин на живот на ангелските риби

Повечето морски скаларии се ограничават до плитчините на рифа, като рядко се осмеляват да навлизат на дълбочина над 50 метра. Известно е, че наскоро описаният Centropyge abei обитава дълбочини от 150 метра. Те са дневни животни, които се крият сред кътчетата и пукнатините на рифа през нощта. Някои видове са самотни по природа и образуват силно териториални чифтосвани двойки. Други образуват хареми с един мъж, доминиращ над няколко женски. Като млади, някои видове могат да си изкарват прехраната като по-чисти риби.

Размножаване на ангелски риби

Общата черта за много видове е драматичната промяна в оцветяването, свързана със зрелостта. Например, младите мъжки богато украсени риби-ангели, Genicanthus bellus, имат широки черни ивици и не могат да се разграничат от женските, но когато узреят, по хълбоците и гърба им се развиват ярко оранжеви ивици. Смята се, че съответстват на социалния ранг, тези промени в цвета не са непременно ограничени до мъжките. Известно е, че всички видове морски скаларии са протогинни хермафродити. Това означава, че ако доминиращият мъжки от харема бъде премахнат, женската ще се превърне във функционален мъжки.

Като пелагични хвърлящи хайвера си риби, морските риби ангели пускат много малки плаващи яйца във водата, които след това стават част от планктона. Яйцата се носят свободно по теченията до излюпването, като голям брой стават жертва на хранилки с планктон.

В аквариумите две риби обикновено се размножават в своята общност, но ще тормозят други риби в резервоара, така че е най-добре те да имат свои собствени с достатъчно място.

Ако сте любители на акваристиката и красивите аквариумни обитатели, прочетете също за скалариите, невероятните рибки дискуси и рибка клоун.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest